×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków świętuje. Obchody 40-lecia wpisu historycznego centrum na listę UNESCO

  • Autor: PAP
  • 29 sie 2018 09:12
Kraków świętuje. Obchody 40-lecia wpisu historycznego centrum na listę UNESCO
fot. pixabay.com

Z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO konserwatorzy dzieł sztuki przygotowują dwie wystawy prezentujące m.in. efekty ich pracy przy odnawianiu zabytków królewskiego miasta.

REKLAMA

"Kiedyś przejście ul. Kanoniczą mogło dostarczyć traumatycznych wrażeń, teraz jest zupełnie inaczej" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Białko z Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Jego zdaniem w ciągu ostatnich 40 lat zabytki Krakowa "diametralnie się zmieniły". Podkreślił, że od momentu wpisania miasta na listę UNESCO, żaden z nich nie uległ zniszczeniu.

Z-ca dyrektora miasta Krakowa ds. kultury Magdalena Doksa-Tverberg podkreśliła, że Kraków był pierwszym europejskim miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. "Tytuł nie tylko nobilituje, ale zobowiązuje także władze miasta, by podejmować wysiłki dbania o dziedzictwo" - powiedziała.

W ramach przedsięwzięcia "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" w Krakowie pokazane zostaną dwie wystawy.

Od 3 do 14 września w holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa będzie można oglądać ekspozycję "Dzieło Konserwatorskie" (przygotowaną z okazji 60-lecia Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP) - składającą się z blisko 200 fotografii, przybliżających dokonania krakowskich konserwatorów dzieł sztuki, zrealizowane na terenie całego kraju.

Podczas wernisażu tej wystawy zostanie pokazany film dokumentalny "Niemi pacjenci", w reż. Krzysztofa Fadera, opowiadający m.in o okresie kształtowania się polskiej szkoły konserwacji, która już w czasach PRL-u była wzorem dla zachodnich konserwatorów.

Druga wystawa pt. "Konserwator Dzieł Sztuki przy Pracy" - 42 plansze ilustrujące prace konserwatorów dawniej i współcześnie - usytuowana na pl. Szczepańskim potrwa od 5 do 17 września.

"Będzie to duża wystawa plenerowa, w nocy podświetlana, a więc dostępna o każdej porze. Dotychczasowe wystawy pokazywały zabytki przed, w trakcie lub po konserwacji, a na pl. Szczepańskim pokazane zostaną czynności, które prowadzą do rewaloryzacji. Będzie to pokazanie konserwacji dzieł sztuki, zabytków jako dziedziny naukowo-artystycznej" - wyjaśniła kuratorka obu wystaw Bożena Boba-Dyga.

W zamyśle autorów przedsięwzięcie "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" ma się także włączyć w ogłoszony przez Komisję Europejską Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Organizując to wydarzenie, krakowscy konserwatorzy chcą również nawiązać do obchodów 100-lecia służb konserwatorskich w Polsce, 200-lecia Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 25-lecia Dnia Solidarności Miast UNESCO oraz 50. rocznicy śmierci Józefa Edwarda Dutkiewicza - wybitnego twórcy polskiej szkoły konserwacji.

Odnowę zabytków Krakowa finansują Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, gmina Kraków, sponsorzy i Kościół.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie