×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków wymienia tramwaje

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2022 15:17
Kraków wymienia tramwaje
Kraków wymienia tramwaje, fot. shutterstock

Do Krakowa dotarł pierwszy z 60 nowych tramwajów Lajkonik II zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w ramach kontaktu zawartego z firmą Stadler Polska. Zgodnie z umową wszystkie pojazdy powinny zostać dostarczone do końca 2023 r.

REKLAMA

Nowy tramwaj został przetransportowany w nocy z fabryki w Siedlcach do jednej z zajezdni MPK w Krakowie na specjalnej lawecie.

Jak zapowiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, teraz rozpoczną się badania i przejazdy niezbędne do uzyskania homologacji. Będą to m.in. testy systemów napędu, hamowania oraz układów elektrycznych i innych elementów istotnych dla prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa podróżnych.

Po przeprowadzeniu przez uprawnioną instytucję niezbędnych badań i uzyskaniu jej pozytywnej opinii, tramwaj zostanie dopuszczony do ruchu.

Zgodnie z umową tramwaje z obecnego kontraktu są kontynuacją produkowanej wcześniej serii Tango Kraków Lajkonik. Są to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Zastosowano w nich drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm), co ma zapewnić szybką wymianę pasażerów.

Tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących. Będą wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, system monitorowania oraz porty USB do ładowania smartfonów.

Dwa wagony będą wyposażone w innowacyjny system do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.

Rzecznik przypomniał, że dostawy 60 tramwajów są kontynuacją poprzedniego projektu, dzięki któremu mieszkańcy zyskali 50 Lajkoników. Ich dostawa zakończyła się we wrześniu ub.r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie