×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków z niezwykłą makietą

  • Autor: www.krakow.pl
  • 27 lis 2018 13:03
Kraków z niezwykłą makietą
Fot. Archiwum Państwowe w Krakowie, www.krakow.pl

W środę, 28 listopada w przestrzeni Krakowa pojawi się nowa makieta przedstawiająca dawny kompleks klasztorno-szpitalny i nieistniejący obecnie kościół pw. Ducha Świętego. Model w formie rzeźby odlanej z brązu na granitowym postumencie zlokalizowany będzie na skwerze im. Jacka Woźniakowskiego na placu świętego Ducha.

REKLAMA

Autorem projektu oraz wykonawcą jest prof. Karol Badyna. Obok opisów w języku polskim i angielskim znajdzie się również opis dla osób niewidomych i słabowidzących.

Przypomijmy, że Zakon Ducha Świętego powstał w drugiej połowie XII wieku – założył go bł. Gwidon z Montpellier. Do Polski duchacy dotarli niedługo później – w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził ich do Prądnika pod Krakowem, a w 1244 r. bp Jan Prandota przeniósł zakon do miasta, oddając mu kościół Świętego Krzyża. Polska prowincja braci istniała do 1783 r., kiedy uległa kasacie. Ostatni polski duchak zmarł w 1820 r. w Krakowie.

W 1827 r. zespół budynków poduchackich przejęło miasto. Służyły różnym celom, z czasem zaczęły grozić zawaleniem. W 1886 r. rada miejska Krakowa zadecydowała o wyburzeniu budynków klasztornych, aby uzyskać miejsce pod budowę teatru miejskiego. Zburzono najpierw klasztor, a w 1892 r. kościół i szpital. Do dziś z całego kompleksu klasztoru i szpitala zakonu duchaków przetrwał kościół św. Krzyża  i Dom pod Krzyżem jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie