×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków z nowymi pomnikami przyrody

  • Autor: PAP
  • 18 lut 2022 10:50
Kraków z nowymi pomnikami przyrody
Kraków z nowymi pomnikami przyrody, fot. shutterstock

Dęby szypułkowe, buki, wiązy, wierzba biała, jesion, olsza czarna są wśród 18 drzew, które dołączą do krakowskiej listy pomników przyrody. Tym samym wykaz będzie liczył 371 obiektów szczególnych ze względu na wiek, wielkość, pokrój.

REKLAMA

"Pojedynczych okazów jest jednak znacznie więcej, gdyż kiedyś grupy drzew oraz drzewa tworzące aleję były obejmowane pojedynczym wpisem do rejestru. Warto dodać, że Kraków w ostatnich latach jest miastem o największym przyroście liczby nowych pomników przyrody w Polsce. Tylko w ostatnich pięciu latach przybyło u nas ponad 60 nowych pomników przyrody" - powiedziała zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska Ewa Olszowska-Dej, cytowana w czwartkowej informacji prasowej.

Z informacji magistratu wynika, że najwięcej, bo pięć drzew zostało zgłoszonych do ochrony w dzielnicy Dębniki. Cztery pomniki będą w Łagiewnikach i Borku Fałęckim, trzy w dzielnicy Zwierzyniec, dwa w Krowodrzy i po jednym na Grzegórzkach, w Czyżynach, Bronowicach i Prądniku Białym.

Wśród nowych drzew w wykazie najwięcej jest rodzimych gatunków, np. dęby szypułkowe, buki, wiązy, ale i metasekwoja chińska, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, iglicznia trójcierniowa, bożodrzew gruczołowaty. Większość z nich przekracza 20 metrów wysokości. Pod względem obwodu pnia dwa najbardziej okazałe to wiązy szypułkowe przy ul. Tynieckiej 7 - jeden ma 434 cm, drugi 435 cm obwodu.

Wraz z nowymi drzewami wykaz liczy 371 obiektów szczególnych ze względu na wiek, wielkość, pokrój. Drzewa pomnikowe są oznakowane i odpowiednio pielęgnowane.

Aby zgłosić drzewo do ochrony pomnikowej należy złożyć do urzędu miasta wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie