REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Krakowska ASP świętuje 200-lecie

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2018 14:23
fot. pixabay.com

W Krakowie rozpoczyna się V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz. Różnorodne wydarzenia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki potrwają do 25 marca i są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Biennale inauguruje obchody jubileuszu 200-lecia krakowskiej ASP.

REKLAMA

Tegoroczne biennale inauguruje także obchody jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Organizatorem V edycji jest Wydział Architektury Wnętrz tejże uczelni.

Rektor krakowskiej ASP Stanisław Tabisz podkreślił, że jest to jedna z pierwszych uczelni w Polsce. Jak opisywał, na początku studiowało w niej 60 osób, po wojnie - 200, a w tej chwili do uczelni uczęszcza 1,2 tys. studentów na siedmiu wydziałach i dziewięciu kierunkach. Najmłodszy (pięcioletni) wydział to Wydział Intermediów, szczególnym zainteresowaniem maturzystów cieszy się Wydział Grafiki. "Nie mamy kłopotów z kandydatami, uczelnia znana jest w Polsce" - zaznaczył na środowej konferencji prasowej rektor ASP i dodał, że akademia współpracuje z ok. 80 uczelniami z całego świata.

V Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie poświęcone jest przede wszystkim architekturze Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Uczestnicy biennale będą starali się zdefiniować ten obiekt, należący do Teatru im. J. Słowackiego.

"Celem tegorocznego biennale jest dialog rozumiany jako integracja środowiska, a także zachęta do współpracy w ramach tworzenia wspólnej przestrzeni użyteczności publicznej, w której przyszło nam żyć i realizować swoje scenariusze życiowe" - powiedziała dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP dr hab. Beata Gibała-Kapecka.

Jak zaznaczyła, biennale jest pretekstem do rozmowy. "Zapraszamy, aby w projekt naszej wspólnej przestrzeni zaangażowała się cała społeczność - studenci, mieszkańcy Krakowa, a nawet osoby, które nie znają specyfiki tego miejsca. Tym sposobem budujemy naszą wspólną rzeczywistość" - powiedziała.

W ramach biennale od środy do 25 marca odbywać się będą: międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli świata architektury, nauki, sztuki z całego świata, konferencja studencka, konferencja dziekanów wydziałów architektury wnętrz z Polski, spektakle, warsztaty, a także prezentacja prac nagrodzonych w konkursie studenckim "mosspace re/in/venting", którego głównym tematem była redefinicja wnętrza i dziedzińca Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.

Zwyciężczynią tego konkursu została Magdalena Czuj, która w nagrodę otrzyma indeks ASP w Krakowie. Dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Głuchowski wyjaśnił, że praca została doceniona m.in. za śmiałość i artyzm.

"W tej pracy jest szaleństwo, (autorka-PAP) nie liczy się z ograniczeniami. Pracy tej nie zrealizujemy, do niektórych jej elementów wrócimy, przedyskutujemy. W konkursie chodziło o to, aby wyłonić fantastycznego twórcę" - powiedział Głuchowski.

Małopolski Ogród Sztuki powstał w latach 2010-2012. Jego projektantami są K. Ingarden i J. Ewy Architekci sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 48,23 mln zł, trzy czwarte tej sumy pokryły środki unijne. Pozostała kwota pochodziła z budżet województwa małopolskiego i środków własnych instytucji kultury.

W nowoczesnym obiekcie mieszczą się m.in. sala widowiskowa, sale konferencyjne, kawiarnia. Rocznie odbywa się tu ok. sześć premier teatralnych.

Po kilku latach funkcjonowania zarządzający placówką uznali, że czas na reorganizację budynku. Kluczowym elementem zmian stała się konieczność wykreowania nowej, czytelnej struktury przestrzennej i zwrócenie się jeszcze bardziej ku użytkownikom. Podczas biennale specjaliści i mieszkańcy zastanawiać się będą nad wzbogaceniem przestrzeni Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie