REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 26 paź 2021 13:13
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Siedziba LLP w Krakowie, fot. mat. prasowe LPP
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem
Krakowska siedziba LPP z eko-certyfikatem

Krakowska siedziba producenta odzieżowego LPP otrzymała certyfikat BREEAM. Zrównoważony biurowiec to element szerszej eko-strategii marki. Za wnętrza odpowiada trójmiejska pracownia Studio 1:1, a za projekt elewacji - arch. Tomasz Zawisza z Krakowa.

REKLAMA

  • Siedziba krakowskiego oddziału LPP spełniła wymogi certyfikacji BREEAM - jednej z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod względem standardów środowiskowych.
  • Budynek wyposażono  m.in. w system rekuperacji ciepła odzyskiwanego z wywiewanego powietrza, system eliminacji tzw. pyłu zawieszonego i system BMS.
  • W obiekcie znajdują się biura projektowe marek House oraz Mohito.
  • Za wewnętrzny wystrój i funkcjonalność przestrzeni odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Studio 1:1.
  • Pomysłodawcą nowoczesnego wyglądu elewacji jest krakowski architekt Tomasz Zawisza.

Ekologiczna strategia

Krakowska siedziba LPP oddana do użytku w 2020 roku od samego początku projektowana była z myślą o wdrożeniu w niej rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. To jeden z elementów działań gdańskiej spółki w ramach przyjętej w 2019 roku Strategii Zrównoważonego Rozwoju „For People For Our Planet” na lata 2020-2025, w której zobowiązała się sukcesywnie ograniczać swój wpływ na środowisko.

Przeczytaj także >> LPP Fashion Lab z zielonym biurowcem. To projekt JEMS Architekci

LPP realizuje jej cele nie tylko poprzez zwiększanie udziału w ofercie coraz bardziej przyjaznych środowisku kolekcji, czy produkcję ubrań przy zachowaniu modelu opartego na ograniczaniu zasobów wodnych i energetycznych w procesie wytwarzania odzieży. Spółka planuje ponadto całkowitą eliminację jednorazowego plastiku z opakowań, zachowanie bezpieczeństwa chemicznego w produkcji, ale także realizację zrównoważonego rozwoju w swoich budynkach i sieci sprzedaży.

- Chcąc odpowiadać na dzisiejsze wyzwania klimatyczne, nie możemy koncentrować się wyłącznie na jednym obszarze naszej działalności, dlatego w naszej strategii zrównoważonego rozwoju uwzględniliśmy także program działań skoncentrowany na własnej infrastrukturze. Zależy nam, aby nasze budynki zarówno biurowe, jak i magazynowe, ale także sieć sprzedaży były bardziej przyjazne środowisku, mniej energochłonne, a przy tym wyposażone w rozwiązania zapewniające ich niskoemisyjność - wyjaśnia Łukasz Piwoński, dyrektor administracyjno-techniczny w LPP.

Krakowska siedziba LPP przykładem zrównoważonego budownictwa

Polski producent odzieży wdrożył w krakowskim budynku szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa, w tym m.in. system rekuperacji ciepła odzyskiwanego z wywiewanego powietrza, czy system eliminacji tzw. pyłu zawieszonego, będącego jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń atmosferycznych. Zadbano także o redukcję energochłonności budynku wyposażając go w system BMS (ang. Building Management System) pozwalający na pełną integrację wszystkich instalacji. System kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, redukuje poziom poboru energii, a przy tym zapewnia pełen komfort użytkowania budynku. Zadbano także o eliminację nadmiernego zużycia zasobów wodnych, instalując w toaletach specjalistyczną armaturę, której zadaniem jest kontrola wypływów.

- Budowa krakowskiej siedziby była jednym z pierwszych naszych doświadczeń z zakresu zrównoważonego budownictwa. Zależało nam, aby budynek spełniał nie tylko wymogi środowiskowe, ale także był przyjaznym, funkcjonalnym i wygodnym miejscem do pracy dla naszych ludzi. Dlatego wyposażyliśmy go w przestronne, nowocześnie zaprojektowane sale konferencyjne czy strefy relaksu. Do dyspozycji pracowników jest też strefa restauracyjna i kawiarniana, a całość dopełnia bogata infrastruktura sportowa – mini siłownia, boisko do koszykówki oraz siatkówki plażowej - wylicza Łukasz Piwoński.

Krakowska siedziba LPP to już drugi obiekt biurowy polskiego producenta, który uzyskał certyfikat BREEAM. W styczniu tego roku spółka oddała do użytku nowy biurowiec w gdańskim kompleksie Fashion Lab, który przeszedł pozytywnie certyfikację, a od 2023 roku dodatkowo zasilany będzie energią wiatrową. Na początku 2022 roku spółka planuje też uzyskanie BREEAM dla nowego Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, w którym zastosowano szereg rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa, w tym instalację fotowoltaiczną, która zasilać będzie budynek energią słoneczną. 

Za prace budowlano-montażowe odpowiedzialna była lokalna firma Re-Bau Sp. z o.o. Za wewnętrzny wystrój i funkcjonalność przestrzeni odpowiedzialny był nasz wieloletni partner – trójmiejska pracownia Studio 1:1, która zajmowała się również projektowaniem siedziby naszej centrali ‘’Fashion Lab’’ w Gdańsku. Pomysłodawcą nowoczesnego wyglądu elewacji jest krakowski architekt Tomasz Zawisza, posiadający doświadczenie w projektowaniu i realizacji „zielonych” nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie