REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Krakowski Dworzec Główny PKP z patronem i... muralem

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2021 13:45
Krakowski Dworzec Główny PKP z patronem i... muralem
Krakowski Dworzec Główny PKP z patronem, fot. shutterstock

Kolejowy Dworzec Główny w Krakowie, jeden z największych węzłów komunikacyjnych w kraju, od wtorku ma swojego patrona – marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w holu z kasami biletowymi odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający patrona.

REKLAMA

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przypomniał we wtorek, że uroczystość nadania imienia marszałka Piłsudskiego odbywa się w przeddzień 86. rocznicy śmieci patrona.

"To uroczystość ważna dla Polskich Kolei Państwowych, dla Krakowa i dla Polski. Dziś chcemy uczcić pamięć architekta niepodległości - marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek znajduje swoje godne miejsce, jako patron Dworca Głównego w Krakowie, w tym mieście, gdzie spoczęły jego doczesne szczątki" - wskazał prezes PKP SA.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w przesłanym liście przypomniał, że uroczystość nadania patrona obiektowi w Krakowie wpisuje się w tradycję nadawania dworcom kolejowym imion wielkich Polaków, zapoczątkowaną w 2019 roku Warszawie. Wtedy Dworzec Centralny otrzymał za patrona Stanisława Moniuszkę.

"Józef Piłsudski uważał kolej za niezwykle ważny element odradzającego się państwa polskiego (...). Bardzo się cieszę, że jeden z najnowocześniejszych i największych węzłów komunikacyjnych w Polsce będzie nosił jego imię" - zaznaczył Adamczyk.

Nowy dworzec Kraków Główny, oddany do użytku w lutym 2014 roku, zlokalizowany jest całkowicie pod ziemią, bezpośrednio pod peronami kolejowymi. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 12,6 tys. metrów kwadratowych.

Podróżni mają tam do dyspozycji m.in. trzy poczekalnie, 28 kas biletowych, biletomaty, Centrum Obsługi Klienta, punkty informacyjne i skrytki bagażowe, a także około 50 punktów komercyjnych: sklepów, restauracji i kawiarni.

Pasażerowie mogą korzystać z 25 wyjść na pięć peronów, w tym 10 wind i 15 ciągów schodów ruchomych. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - oprócz wind i ruchomych schodów, na terenie dworca znajdują się oznakowania dla osób niewidomych.

Według PKP krakowski dworzec jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jest też jedynym zlokalizowanym całkowicie pod ziemią.

Dworzec został zintegrowany z przystankami podziemnego tramwaju oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Posiada też szybkie, bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem Kraków Airport.

Inwestycja o wartości prawie 134 mln zł była współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie