REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Krakowski pomnik Glinnika jak nowy

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2017 15:38
Krakowski pomnik Glinnika jak nowy
Fot. pexels

Zakończyła się konserwacja pomnika na terenie „Glinnika” w Krakowie. To miejsce, w którym podczas okupacji hitlerowcy dokonywali masowych egzekucji Polaków.

REKLAMA

W ramach prac przeprowadzono: restaurację pomnika wzniesionego ku czci pochowanych tam ofiar, remont schodów wiodących na plac przed pomnikiem i aranżację zieleni. Sam plac - wcześniej żwirowy - został wyłożony betonową kostką, a na terenie wokół niego posadzono krzewy: cisy, berberysy i irgę.

- Podczas konserwacji pomnika, w jego poziomej części, wymienione zostały płyty z jasnego granitu. Poprzednie miały mniejszy format i bardzo słabo trzymały się podłoża. Granit na ścianie pionowej pomnika był wadliwie osadzony, zdemontowaliśmy płyty i powtórnie osadziliśmy je na metalowych kotwach. Mamy nadzieję, że to trwalszy sposób. Kamień został przeszlifowany, wypolerowany i zabezpieczony woskiem - mówił dziennikarzom wykonawca prac Włodzimierz Drabczyński z firmy Konserwacja i Rekonstrukcja Detali Architektonicznych.

Schody zostały obłożone czarnym granitem i wyposażone w balustrady. Wykonano także odwodnienie placu.

Prace podzielone na etapy trwały dwa lata. Kosztowały ponad 400 tys. zł i zostały sfinansowane z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Autorką projektu była Bożena Stachurska-Oremus.

Zdaniem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się na "Glinniku" ma wymiar symboliczny. - Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. (…) Dzięki przeprowadzonemu remontowi cmentarz na "Glinniku" zyskał należyty kształt, a pomordowani Polacy zostali uczczeni - podkreślił wojewoda.

W latach 2013-2015 na terenie "Glinnika" - dzięki współpracy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej - odnaleziono i ekshumowano szczątki 125 ofiar. Zostały one uroczyście pochowane pod płytą pomnika upamiętniającego zabitych. O ponownych pochówkach - 29 października 2014 i 21 października 2015 - przypomina nowy napis.

W 1956 r. w Glinniku postawiono granitowy głaz z pamiątkową inskrypcją, a w 1967 r. pomnik w formie długiej ściany z napisem: "W hołdzie ofiarom hitlerowskiego terroru społeczeństwo miasta Krakowa".(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie