Krakowskie Centrum Muzyki coraz bliżej. Przetarg na budowę ogłoszonyUM Kraków - www.krakow.pl - 29-04-2022 12:47


Agencja Rozwoju Miasta Krakowa ma pozwolenie na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki spod kreski BE DDJM Architekci. Przetarg na budowę pierwszego etapu został właśnie ogłoszony - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Projekt całego budynku przygotowuje biuro architektoniczne BE DDJM Architekci, które wygrało międzynarodowy konkurs architektoniczo-urbanistyczny na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki. W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr i przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

Plany zakładają realizację kompleksu do końca 2023 roku, a pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki mają się odbyć na początku 2024 roku.

Idea zlokalizowania kompleksu muzycznego dla krakowskich orkiestr w Cichym Kąciku sięga lat 90-tych i ma swoje źródła w koncepcji prof. Stanisława Gałońskiego, ówczesnego dyrektora Capelli Cracoviensis. Powrót do tego pomysłu, popieranego przez wybitne autorytety muzyczne Krakowa, nastąpił po rezygnacji z planów realizacji wspólnej inwestycji z Województwem Małopolskim na Grzegórzkach (z powodu przeszkód prawnych, które pojawiły się trakcie konkursu urbanistyczno-architektonicznego).

Budowa pierwszego etapu KCM jest szacowana na 110 mln zł, z czego 99 mln zł to dotacja z Polskiego Ładu, a 11 mln zł to wkład własny Gminy Miejskiej Kraków - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Umowa na budowę parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki
Wielopoziomowy parking przy Krakowskim Centrum Muzyki wybuduje konsorcjum NDI S.A. i NDI Sopot S.A. Stosowna umowa właśnie została podpisana. Firma wygrała ogłoszony przez ARMK przetarg na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 6 przedsiębiorstw.

Parking, który powstanie na tyłach budynku Krakowskiego Centrum Muzyki ma nawiązywać w formie do bryły Centrum. Projekt ma być gotowy do końca września tego roku. Sam parking – do sierpnia roku przyszłego.

Będzie to trzykondygnacyjna, otwarta, ażurowa konstrukcja z zieloną, roślinną elewacją i fotowoltaika. Parking przy ul. Piastowskiej ma pomieścić 195 samochodów. To pierwszy etap budowy kompleksu Krakowskiego Centrum Muzyki, które stanie na trzyhektarowej działce w Cichym Kąciku. W tej chwili budowa parkingu jest szacowana na ok. 30 mln zł.

W czwartek, 5 maja konsorcjum NDI S.A. i NDI Sopot S.A. przejmuje plac budowy.