×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Krakowskie MPK odnowiło zabytkowy wagon tramwajowy T4

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2018 14:43
Krakowskie MPK odnowiło zabytkowy wagon tramwajowy T4
fot. unsplash

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odnowiło zabytkowy wagon tramwajowy T4, który woził pasażerów na przełomie XX i XXI wieku. Pojazd w biało-niebieskich barwach Krakowa będzie wykorzystywany do okazjonalnych przejazdów od przyszłego roku.

REKLAMA

Jak poinformował w środę rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, odrestaurowany historyczny pojazd o numerze 127 był ostatnim wagonem serii i został wycofany z eksploatacji 16 lat temu - 31 grudnia 2002 roku. Tramwaj służył mieszkańcom Krakowa przez siedem lat, od lutego 1995 roku.

"Po wycofaniu z ruchu zdecydowano o zachowaniu pojazdu jako historycznego. Jednak dopiero w tym roku pojawiła się możliwość przeprowadzenia prac remontowych" - zaznaczył rzecznik.

W stacji obsługi i remontów krakowskiego MPK wykonana została naprawa blacharska, a także odnowiono wnętrze tramwaju przywracając mu pełną sprawność techniczną. Według zapowiedzi krakowskiego przewoźnika mieszkańcy zobaczą wyremontowany tramwaj T4 na ulicach miasta w przyszłym roku. Będzie on jeździł podczas okazjonalnych przejazdów w składzie z wagonem doczepnym 527, z którym kursował w przeszłości. Pojazd ten został odnowiony latem 2018 roku.

Wagony typu T4 (silnikowe) i B4 (doczepne) były pierwszymi wagonami w Polsce zakupionymi z kraju Europy Zachodniej. Zostały sprowadzone z miasta partnerskiego Krakowa, Norymbergi w Niemczech.

Pierwsze z nich wprowadzono do ruchu w Krakowie w październiku 1989 roku. Choć pojazdy wyprodukowane przez zakłady MAN pochodziły z lat 1958-60 były zdecydowanie lepsze od eksploatowanych wówczas krajowych wagonów typu 102N i 105N. Łącznie do Krakowa sprowadzono 32 wagony typu T4, które eksploatowano do 2002 roku.

Środowa prezentacja wagonu T4 była połączona z rozpoczęciem kursowania składu zabytkowych wagonów technicznych ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Jest to lokomotywa tramwajowa z lat 20 XX w. z dołączonym wagonem technicznym, tzw. lorą, do której wstawiono choinki. Całość zdobią życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Zabytkowy skład będzie można zobaczyć na torach w centrum Krakowa między 19 i 24 grudnia oraz 27 i 30 grudnia w godzinach 11.00 - 18.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie