×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Krakowskie Muzeum Fotografii otwiera nową siedzibę główną

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2021 16:51
Krakowskie Muzeum Fotografii otwiera nową siedzibę główną
Krakowskie Muzeum Fotografii otwiera nową siedzibę główną, fot. shutterstock

Muzeum Fotografii w Krakowie rozpoczyna działalność w nowej, głównej siedzibie przy ul. Rakowickiej. Z tej okazji na weekend placówka zaplanowała darmowe dni otwarte, podczas których publiczność zwiedzi z przewodnikiem budynek i wystawę, weźmie udział w dyskusjach.

REKLAMA

"Kończy się pewien istotny etap w naszych dziejach. Najważniejsza potrzeba publiczności będzie mogła być zaspokojona. Będzie to miejsce wystaw, prezentacji naszych obiektów" - powiedział na konferencji prasowej w piątek dyrektor Muzeum Fotografii (MuFo) Marek Świca i dodał: "Dziś muzeum stanowi jedność poprzez trzy oddziały". Budynek dawnej Zbrojowni przy ulicy Rakowickiej to trzecia wyremontowana w ostatnich latach siedziba Muzeum Fotografii - wcześniej zmodernizowano willę przy ul. Józefitów oraz Strzelnicę przy ul. Królowej Jadwigi.

Dyrektor podkreślił, że muzeum pełni rolę nie tylko wystawienniczą, ale i edukacyjną. W budynku mieści się biblioteka z czytelnią, księgarnia, także kawiarnia - ta, ze względów epidemicznych, jest nieczynna.

"Wchodzimy do tego pięknego obiektu z poczuciem spełnienia, satysfakcji, z zachwytem. To jest to, czego potrzebowała fotografia w Krakowie, która ma takich reprezentantów, tak wybitne kolekcje, wydarzenia, np. Miesiąc Fotografii" - powiedział pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski. Ocenił też, że MuFo stało się nie tylko prestiżowym adresem na mapie Krakowa, będzie służyć pomnażaniu dziedzictwa fotograficznego w regionie, ale i wpisuje się na listę najważniejszych muzealnych ośrodków fotografii w Europie.

Jak poinformował, nowo otwarty oddział jest 115 oddziałem muzealnym na mapie Krakowa, a o potrzebie działania instytucji kultury świadczą liczby odwiedzających muzea i galerie w mieście - w 2020 r. 4,4 mln osób skorzystało z oferty takich placówek, w 2019 - 3,4 mln.

Zastępca dyrektora MuFo Adrianna Gębala-Pietras podkreśliła, że celem było stworzenie jak największych przestrzeni dla publiczności, przestrzeni dostosowanych także dla osób z niepełnosprawnościami. "Chcieliśmy również, żeby wszystkie rozwiązania projektowe były ekologiczne i przyjazne środowisku. Projekt realizowany był pod rygorem konserwatorskim, ponieważ budynek zbrojowni jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską" - powiedziała.

Wystawą inaugurującą działalność MuFo w nowej siedzibie jest "Tu zaszła zmiana". Ekspozycja to przegląd różnych postaw polskich artystów wobec fotografii, pokazuje na jakie sposoby fotografia w XXI w. może funkcjonować jako medium artystyczne.

Na wystawie są prace powstałe po 2000 r., autorstwa 17 artystów, m.in. Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grospierre'a, Zuzanny Janin, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy i Normana Leto.

Jak zauważyła kuratorka wystawy Monika Kozień, analogowe aparaty fotograficzne przestały być dla artystów jedynym wyborem, a przełom XX i XXI w. to moment rozpowszechnienia cyfrowych obrazów i wprowadzenia do świata obrazów nowych estetyk. Na wystawie są prezentowane nie tylko "nowe obrazy", ale i wachlarz postaw i problemów istotnych dla współczesnych artystów.

"Wystawę +Tu zaszła zmiana+ można traktować jako rodzaj kalejdoskopu pokazującego artystyczne reakcje i komentarze do kluczowych zjawisk współczesności. A jednocześnie pozwala zadawać pytania o przyszłość: Jaka będzie rzeczywistość po postrzeczywistości? Czy jest coś dalej niż post? Artyści i artystki biorący udział w wystawie nie udzielają wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, dzielą się jedynie swoimi przeczuciami" - powiedziała kuratorka.

Prace prezentowane na wystawie "Tu zaszła zmiana" zostały pozyskane do Kolekcji Sztuki MuFo. Ekspozycja czynna będzie do 24 kwietnia.

W ostatnich latach, dzięki regularnemu pozyskiwaniu środków z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Miejskiej Kraków oraz depozytom i darom, w Muzeum Fotografii powstaje jedna z najbardziej kompleksowych kolekcji współczesnej fotografii w zbiorach publicznych.

Planowana wystawa główna "Co robi zdjęcie" zostanie otwarta na początku roku i - jak powiedział PAP Marek Świca - zainauguruje obchody jubileuszu 35-lecia instytucji. Ekspozycja będzie opowieścią o historii i znaczeniu fotografii. Znajdzie się na niej tysiąc obiektów, w tym 350 aparatów fotograficznych.

Obiekt przy ul. Rakowickiej wraz z otaczającą go działką miasto w 2016 r. wykupiło od Agencji Mienia Wojskowego, za ponad 6 mln zł, z przeznaczeniem na rozbudowę i stworzenie głównej siedziby Muzeum Fotografii.

Remont i rozbudowa budynku rozpoczęły się w lipcu 2019 r., zakończyły w marcu 2021. Inwestycja objęła modernizację zabytkowego budynku, prace konserwatorskie wewnątrz, przy elewacji oraz prace związane z renowacją ogrodzenia wzdłuż ulicy Rakowickiej. Aby nowa siedziba mogła powstać, zostały podpisane umowy łącznie z 65 wykonawcami.

Wejście do budynku prowadzi przez lekki, oszklony pawilon wejściowy, który nie przysłania zabytkowej elewacji. Na piętrze znalazła swoje miejsce biblioteka z czytelnią, a na poziomie -1 powstały przestrzenie wielofunkcyjne dla spotkań, wystaw, pokazów i działań edukacyjnych. Wjazd do muzeum został zorganizowany bezpośrednio z ulicy Rakowickiej. Powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się z 1,5 do 3,3 tys. m kw. Inwestycja objęła także renowację ogrodzenia wzdłuż ul. Rakowickiej.

Koszt inwestycji przy ul. Rakowickiej to ponad 35 mln zł, z czego ponad 28 mln zł pochodzi ze środków Gminy Miejskiej Kraków, a pozostałe ok. 7,5 mln to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie