REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Krakowskie Przedmieście z niezwykłą plenerową wystawą

  • Autor: UM Warszawa
  • 14 sie 2018 13:42
Krakowskie Przedmieście z niezwykłą plenerową wystawą
fot. pixabay

Od wtorku, 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu 66 (obok kościoła św. Anny) będzie można obejrzeć plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”. Ekspozycję, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

REKLAMA

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od godzin wieczornych 14 sierpnia 2018 r. do 9 września. Wystawa będzie dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Przedstawicieli mediów zapraszamy do przybycia na wystawę około godziny 15.00, przed oficjalnym otwarciem wernisażu zaplanowanym na godzinę 16.00. Do Państwa dyspozycji będą między innymi kurator wystawy – Łukasz Ofiara, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II – Michał Senk, zespół wolontariuszy i organizatorów. Część oficjalna i artystyczna potrwa ok. 30 minut, drugą część spotkania wypełni oprowadzenie kuratorskie. 

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu.  Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek „egzaminu z wolności”, przed którym staje współczesny Polak.

- Wystawa jest naszą propozycją w ramach programu Warszawa – Stolica Wolności. Cel, jaki sobie postawiliśmy, to przypomnienie warszawiakom, Polakom i gościom z zagranicy fenomenu niepodległości i wolności Polski przez pryzmat nauczania Jana Pawła II – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - Wolność dla Jana Pawła II zawsze była związana z głębszym wymiarem, dlatego w tym szczególnym roku jubileuszowym zachęcamy do tego, by odkrywać, że prawdziwa wolność rodzi się w sercu człowieka. Ekspozycją zapraszamy do pogłębiania prawdziwej wolności wewnętrznej, która jest podstawą suwerenności politycznej i ekonomicznej.

Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności” będzie zaprezentowana w formie nowoczesnego, specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zostaną zaprezentowane dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości aż po czasy współczesne. Faktograficzną osią instalacji będą stanowić najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek  i odzyskanie pełnej suwerenności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II.

- Opowiadamy historię trudnych dziejów polskiego narodu, który dzięki dbałości o swoją kulturę i tożsamość zawsze dąży ku wolności – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu z ramienia Centrum Myśli Jana Pawła II. - Uzupełnieniem wystawy będzie ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II będzie można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Łukasz Ofiara dodaje, że nie jest to jedyna dodatkowa zachęta. – Odwiedzający będą mogli zrobić sobie „selfie" z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy – miejsce, które stanowić może pamiątkową pocztówkę z pobytu na warszawskiej wystawie, zwłaszcza dla turystów z zagranicy.

Wystawa stanie w jednym z centralnych i najbardziej odwiedzanych punktów Warszawy – na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu zostanie udostępniona szerokiemu gronu. Od początku września wystawę będzie można obejrzeć także online.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliżane jest nauczanie papieża Polaka. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie