×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Krocie na rewitalizację Księżego Młyna

  • Autor: PAP
  • 06 kwi 2021 09:00
Krocie na rewitalizację Księżego Młyna
13,5 mln zł z funduszy unijnych na rewitalizację Księżego Młyna, fot. P. Augustyniak, archiwum

Łódzki Księży Młyn zyskał unijne dofinansowanie. Po rewitalizacji budynków, podwórek i ulic, swoje miejsce znajdą tam m.in. pracownie twórców i rzemieślników.

REKLAMA

  • Ponad 13,5 mln zł z funduszy unijnych i blisko pół miliona zł z budżetu państwa otrzyma miasto Łódź na rewitalizację zabytkowego osiedla Księży Młyn.
  • W ramach inwestycji do 2023 roku zmodernizowanych zostanie m.in. osiem budynków, podwórka i ul. Fabryczna.

Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego podpisał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber. Pozyskane pieniądze pozwolą na dalsze prace rewitalizacyjne przyfabrycznego osiedla realizowane przez łódzki magistrat.

W ramach inwestycji odremontowanych zostanie osiem budynków przy ulicach: Przędzalnianej, Fabrycznej i Księży Młyn, zmodernizowane zostaną podwórka, przebudowana będzie ul. Fabryczna. Po modernizacji budynki oprócz swojej funkcji mieszkalnej zyskają funkcje usługowe i społeczne, znajdą się tam pracownie twórców, a w budynku przy ul. Fabrycznej 19 funkcjonować będzie Dom Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Prace powinny się zakończyć do 2023 roku.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Wilhelma Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Rewitalizacja osiedla trwa od lat - w dawnych domach familijnych aranżowane są nowoczesne mieszkania i pracownie artystyczne, zabytkową przędzalnię zamieniono w lofty, a remizę strażacką - w biura.

Władze Łodzi zapewniają, że Księży Młyn docelowo ma stać się "łódzkim Montmartrem", czyli zrewitalizowanym obszarem zabytkowym przyjaznym dla artystów - stąd pomysł oddawania części lokali na taką działalność - a przede wszystkim atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców. Te plany częściowo już zrealizowano.

Jak poinformowały służby prasowe marszałka woj. łódzkiego, w sumie miasto Łódź tylko na najważniejsze projekty rewitalizacyjne otrzymało z funduszy unijnych ponad pół miliarda złotych. Dofinansowanie dotyczy ośmiu projektów obszarowych w centrum miasta, I etapu rewitalizacji Księżego Młyna oraz modernizacji ul. Moniuszki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie