Łódzki Księży Młyn zyskał unijne dofinansowanie. Po rewitalizacji budynków, podwórek i ulic, swoje miejsce znajdą tam m.in. pracownie twórców i rzemieślników.
Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego podpisał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber. Pozyskane pieniądze pozwolą na dalsze prace rewitalizacyjne przyfabrycznego osiedla realizowane przez łódzki magistrat.
W ramach inwestycji odremontowanych zostanie osiem budynków przy ulicach: Przędzalnianej, Fabrycznej i Księży Młyn, zmodernizowane zostaną podwórka, przebudowana będzie ul. Fabryczna. Po modernizacji budynki oprócz swojej funkcji mieszkalnej zyskają funkcje usługowe i społeczne, znajdą się tam pracownie twórców, a w budynku przy ul. Fabrycznej 19 funkcjonować będzie Dom Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Prace powinny się zakończyć do 2023 roku.
Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Wilhelma Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Rewitalizacja osiedla trwa od lat - w dawnych domach familijnych aranżowane są nowoczesne mieszkania i pracownie artystyczne, zabytkową przędzalnię zamieniono w lofty, a remizę strażacką - w biura.
Władze Łodzi zapewniają, że Księży Młyn docelowo ma stać się "łódzkim Montmartrem", czyli zrewitalizowanym obszarem zabytkowym przyjaznym dla artystów - stąd pomysł oddawania części lokali na taką działalność - a przede wszystkim atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców. Te plany częściowo już zrealizowano.
Jak poinformowały służby prasowe marszałka woj. łódzkiego, w sumie miasto Łódź tylko na najważniejsze projekty rewitalizacyjne otrzymało z funduszy unijnych ponad pół miliarda złotych. Dofinansowanie dotyczy ośmiu projektów obszarowych w centrum miasta, I etapu rewitalizacji Księżego Młyna oraz modernizacji ul. Moniuszki.
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
Architekt - Partner APA Wojciechowski Sp. z o.o.
członek zarządu MODO Architektura
członek zarządu MODO Architektura