Księży Młyn: zabytkowe "miasto w mieście" symbolem rozwoju ŁodziPropertydesign.pl - 02-12-2019 09:14


Zbudowany w XIX wieku Księży Młyn to nie tylko największy zabytkowy kompleks fabryczny w Łodzi. To również prężnie się rozwijająca i stale modernizowana przestrzeń Łodzi. Obecnie trwa kolejna rewitalizacja historycznych obiektów, niedługo ruszy budowa drugiego etapu kompleksu Textorial Park.

Księży Młyn to jedno z najbardziej oryginalnych i przesiąkniętych historią osiedli Łodzi. Dawny zespół fabryk włókienniczych sukcesywnie zmienia się i rośnie już od niemal trzech wieków. Inwestorzy przyglądają się temu zjawisku i co rusz dokładają kolejne cegiełki do rozbudowy rosnącego w dynamicznym tempie, alternatywnego centrum miasta.

Historia łódzkiego osiedla w pigułce

Księży Młyn to nie tylko łódzkie osiedle, to największy zabytkowy kompleks fabryczny, obejmujący posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Został zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Ten zespół urbanistyczny stanowił samowystarczalne miasto w mieście, które powstało na wzór angielskich osad przemysłowych. W 1971 roku Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, zaś w 2015 nadano mu tytuł pomnika historii. Historyczne znaczenie Księżego Młyna zostało uznane także przez Narodowy Bank Polski, który w 2016 roku w ramach cyklu „Odkryj Polskę” wprowadził do obiegu monetę pięciozłotową z widocznym fragmentem zabytkowych fabryk.

Na Księżym Młynie powstaje pierwszy biurowiec klasy A

Otwarcie w 2009 roku Textorial Parku - pierwszego biurowca klasy A w Łodzi – zapoczątkowało dynamiczny rozwój i rewitalizację Księżego Młyna. Na przestrzeni ostatnich lat miasto Łódź wystosowało liczne, nowe plany dotyczące rewitalizacji okolicznych terenów. W ślady miasta poszli prywatni deweloperzy, którzy dostrzegli w zabytkowym osiedlu niedoceniony dotąd potencjał inwestycyjny.

Jednak obecnie nie tylko teren Księżego Młyna obrasta w nowe przedsięwzięcia. Miasto Łódź, zainspirowane rozwojem terenu dawnych fabryk, przyjęło w 2010 roku nową strategię. Władze miasta postawiły na przemysły kreatywne i zaczęły budować przemysłowy wizerunek miasta. Idea centrum przemysłów kreatywnych wywodzi się z Księżego Młyna, a swoje odzwierciedlenie ma w całej Łodzi, która coraz częściej jest wybierana na siedzibę firm – obecnie bije w tej dziedzinie na łopatki wcześniej przodujące metropolie: Kraków i Katowice. Na terenie całego miasta pojawiają się nowe plany inwestycyjne dotyczące apartamentowców, np. „Panoramika” czy „Illumino”, business parków oraz centrów sportowych. Najświeższą, oddaną do użytku inwestycją, jest biurowy kompleks „Imagine”.

Dziesięciolecie Textorialu źródłem nowych przedsięwzięć na Księżym Młynie

Dziesiąta rocznica powstania pierwszego pierwszego biurowca klasy A w Łodzi przyniosła Księżemu Młynowi powrót na języki w świecie nieruchomości. Po raz kolejny rośnie zainteresowanie ze strony nowych deweloperów.

Obecnie trwa kolejna rewitalizacja Księżego Młyna, podczas której odnawiane są historyczne obiekty. Dzięki rewitalizacjom i mnogim inwestycjom, okolica ta staje się miejscem, w którym chętnie przebywają zarówno łodzianie, jak i turyści. Liczne budynki wielorodzinne oraz gospodarcze są poddawane gruntownym remontom oraz kompleksowym przebudowom. Odbywa się także modernizacja mieszkań oraz terenów zewnętrznych - działania te mają na celu poprawę jakości życia oraz wzbogacenie okolicy o nową zieleń: drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Przestrzeń publiczna nabiera estetyki: stopniowo pojawiają się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości, a także pompy wodne. W planach jest także zagospodarowanie dróg wewnętrznych, stworzenie kolejnych ciągów pieszo-rowerowych, a także modernizacja i rozbudowa istniejącego oświetlenia. Powstanie nowych punktów monitoringu miejskiego ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w tym rejonie.

Współczesny Księży Młyn enklawą artystów

Dziś Księży Młyn działa jak magnes na turystów, artystów i fotografów. W niebanalnych przestrzeniach, które łączą w sobie surową zabudowę dawnego roboczego osiedla z nowoczesnymi designerskimi rozwiązaniami, organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne. Na Księżym Młynie odbywają się liczne koncerty, festiwale, pokazy mody, a dawne budynki nierzadko zamieniają się w muzea. Niezwykle często atrakcje dla łodzian są organizowane przez wspomniany wcześniej Textorial Park. Ostatnio na Księżym Młynie wybrzmiewały popularne utwory znane nie tylko łodzianom, ale i wszystkim fanom kinematografii, dzięki kwartetowi smyczkowemu Apertus Quartet, który głównie koncertuje za granicą, ale na koncie ma także liczne występy w kraju. Życie społecznie Księżego Młyna z powodzeniem uatrakcyjnia także restauracja „Nie Lada Restobar”, którą na początku bieżącego roku otworzyła finalistka programu Masterchef, Klaudia Budny. Lokal nie tylko pełni rolę biurowej stołówki, ale także jest miejscem wielu imprez zamkniętych, inicjując tym samym życie po godzinach w Textorialu.

Warto przypomnieć, że to właśnie na terenie Księżego Młyna Andrzej Wajda kręcił ekranizację „Ziemi obiecanej”, a BBC zaaranżowało plan zdjęciowy serialu „Dzwony wojny”. Nie sposób pominąć faktu, że apartamenty w odrestaurowanych fabrykach nierzadko stają się własnością gwiazd kina i sportu z całej Polski.

Perspektywy dla Łodzi 

Pomysły i plany na nowe zagospodarowanie dawnych fabryk Karola Scheiblera nie gasną. Zarówno władze miasta, jak i prywatni inwestorzy, dostrzegają w Księżym Młynie potencjał. Przekłada się to także na okoliczne tereny i holistyczny wzrost atrakcyjności całej Łodzi. Według planów, w najbliższym czasie ma zostać zmodernizowanych około 8000 mkw. przestrzeni publicznej miasta. Według raportu firmy Savills z września 2019 roku, w Łodzi powstaje obecnie 100 tys. mkw. nowych biur, zaś w przeciągu najbliższych dwóch lat, deweloperzy planują udostępnić nawet 210 tys. mkw. powierzchni. Warto zaznaczyć, że już w tym momencie zabezpieczone są liczne grunty pod kolejne inwestycje.

W najbliższych planach inwestycyjnych pojawiają się takie obiekty jak „Airport Business Park” czy „Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne” oraz masa nowych apartamentów. Jednak największą perełką jest z pewnością, planowane na 2024 rok, zielone Expo. Według szacunków, dziennie może odwiedzać ten teren nawet 30 tys. osób. Zielona wystawa odbędzie się pod hasłem „Nature of the City - Natura miasta” i potrwa około pięciu miesięcy. Pawilony wystawiennicze mają pojawić się w Centralnym Parku Miejskim. Łączna powierzchnia terenu przeznaczonego pod zielone Expo ma 77,3 hektara, jednak przestrzenie wystawowe mają powstać również w innych częściach miasta. Budynki wzniesione dla wystawców mają docelowo służyć łodzianom jako kawiarnie i restauracje, zaś atrakcyjne tereny zieleni połączą się ze szlakiem turystycznym.

Textorial II przepustką do kolejnych sukcesów Łodzi

Już wkrótce rozpocznie się budowa drugiego etapu kompleksu Textorial Park, który stanie na terenie Księżego Młyna. Całkowita powierzchnia tego czteropiętrowego budynku biurowego sięgnie blisko 39 tys. mkw. Poza nowym obiektem i odnowionymi magazynami przeznaczonymi pod usługi, łodzianie będą mieli do dyspozycji również 9 tys. mkw. przestrzeni publicznej z zielonymi wyspami. Inwestor jest przekonany, że Textorial Park II stanie się miejscem spotkań oraz dobrej kuchni, z chęcią odwiedzanym przez łodzian. Obiekt ma być mocno związany z ruchem "slow" – stylem życia bez pośpiechu, opartym na prostych przyjemnościach. Wzmagać ten trend będą sezonowe atrakcje, ogródki, miejsca do siedzenia, leżaki i huśtawki oraz place zabaw dla dzieci. Przewidziana jest także publiczna biblioteka i biura coworkingowe.

Kolejny Textorial to kolejne możliwości dla Łodzi, które lada moment będą wprowadzane w życie. Jeśli tak się stanie, Łódź z pewnością wysoko podskoczy w rankingu metropolii dynamicznie rozwijających się w krótkiej perspektywie czasu.