×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kultowe nowohuckie neony zaświeciły po rekonstrukcji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 mar 2023 11:56
Kultowe nowohuckie neony zaświeciły po rekonstrukcji
Prowadzone na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie prace dotyczące rekonstrukcji trzech neonów restauracji Stylowa oraz renowacji elewacji budynku w obrębie parteru dobiegły końca. Fot.zbk-krakow.pl.

Neony restauracji Stylowa, jako charakterystyczny element przestrzeni publicznej Nowej Huty, zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów.

REKLAMA

  • Restauracja Stylowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc na mapie Nowej Huty. 
  • Restauracja Stylowa stanowi własność krakowskiej gminy i jest wynajmowany przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.
  • Prowadzone na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie prace dotyczące rekonstrukcji trzech neonów restauracji Stylowa oraz renowacji elewacji budynku w obrębie parteru dobiegły końca.

Neony, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów (stan na przełom lat 70 i 80 XX w.).

Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji. Wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.

Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji, jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów (pocz. lat 70. XX wieku). 

Renowacja elewacji restauracji Stylowa 

Oprócz odtworzenia neonów zostały wykonane prace w zakresie renowacji elewacji budynku w strefie parterowej. Elewacje budynku pokryte są tynkiem szlachetnym fakturowanym tzw. tynkiem czesanym barwionym w masie na kolor ugrowy z dodatkiem drobnych białych kamyków i płatków miki. Skontrastowane opaski okien są barwione w masie na kolor jasnoszary, cokół na kolor ciemnoszary z dodatkiem czarnych drobnych kamieni, z nawierzchnią gradzinowaną.

Przy okazji rekonstrukcji neonów elewacja w obrębie parteru została odnowiona w sposób konserwatorski. Oryginalne tynki zostały zachowane. W celu uzupełnienia spękań, powierzchniowych zniszczeń i wtórnych otworów montażowych została założona warstwa podkładowa z tynku mineralnego barwionego. Na tą warstwę nałożono warstwę wierzchnią z odwzorowaniem faktury „tynku czesanego”. Wzór fakturowania odtworzono po uprzedniej analizie fragmentów elewacji z dobrze zachowaną fakturą tynku, a także po analizie elewacji sąsiednich budynków. Skład tynku oraz kolorystyka zostały dobrane laboratoryjnie na podstawie prób oryginalnych fragmentów. Odtworzono również zniszczoną lastrykową nawierzchnię dwóch stopni przed wejściami do lokalu na podstawie odnalezionych reliktów, a także dokonano konserwacji zachowanych oryginalnych metalowych elementów markizy/rolety.

Dzięki temu znacznie poprawiła się estetyka otoczenia Restauracji Stylowa. Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie