×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kuryłowicz & Associates projektują w Bydgoszczy

 • Autor: PropertyDesign.pl
 • 27 maj 2023 10:00
Kuryłowicz & Associates projektują w Bydgoszczy
Gajowa: nowy projekt wielorodzinny nad bydgoskim Balatonem od Kuryłowicz & Associates, fot. mat. prasowe

W rejonie ulic Gajowej i Ceramicznej w Bydgoszczy rozpoczyna się realizacja wielorodzinnego projektu spod kreski Kuryłowicz & Associates.

REKLAMA

 • W rejonie ulic Gajowej i Ceramicznej w Bydgoszczy, nieopodal bydgoskiego Balatonu rozpoczyna się najnowsza realizacja spod kreski Kuryłowicz & Associates.
 • Architektura nawiązuje do ambitnych bydgoskich realizacji, które odznaczają się miejskim charakterem i ciekawą architekturą.
 • Zaprojektowane wewnętrzne, zielone dziedzińce służyć będą jako wspólne ogrody, miejsce odpoczynku i spotkań.
 • Realizacja projektu ruszyła w maju 2023 r. Inwestor planuje zakończenie budowy na koniec września 2025 r.

W rejonie ulic Gajowej i Ceramicznej w Bydgoszczy rozpoczyna się najnowsza realizacja spod kreski Kuryłowicz & Associates. Projekt osiedla wpisany w ambitny, miejski charakter okolicy, ma maksymalnie wykorzystać potencjał atrakcyjnej lokalizacji w sąsiedztwie parku przy Balatonie. Zaprojektowane osiedle będzie oferowało ciekawy i różnorodny wybór mieszkań z bezpośrednim dostępem do jednych z ulubionych terenów rekreacyjnych bydgoszczan.

Osiedle, którego inwestorem jest firma Budlex, zostało zaprojektowane jako zwarty zespół trzech budynków o charakterze półotwartego kwartału. Od strony ulic Ceramicznej i Gajowej ukształtowano zabudowę ciągłą, tworzącą pełną pierzeję od strony Gajowej oraz lekko otwierającą się na park od strony Ceramicznej. Teren wewnątrz kwartału stanowi układ dwóch przenikających się dziedzińców.

Gajowa: nowy projekt wielorodzinny nad bydgoskim Balatonem od Kuryłowicz & Associates, fot. mat. prasowe
Gajowa: nowy projekt wielorodzinny nad bydgoskim Balatonem od Kuryłowicz & Associates, fot. mat. prasowe

Budynek sąsiadujący z parkiem jest najwyższy – jest to lekko uskakująca bryła o wysokości od 11 do 7 kondygnacji. Wewnątrz kwartału zabudowa ma 6 kondygnacji, a budynek wzdłuż ul. Gajowej to 5-o kondygnacyjna bryła z miejscowymi podwyższeniami do 6 i 7 kondygnacji. Mimo dużej skali zabudowy wewnątrz kwartału udało się zachować dużo przestrzeni i właściwe relacje z otaczającą zabudową. 

Nawiązania do bydgoskiej architektury

Głównym wyzwaniem projektowym nowej zabudowy było harmonijne wpisanie się w różnorodne otoczenie oraz maksymalne wykorzystanie atrakcyjnego parkowego sąsiedztwa i pięknych widoków – mówi Joanna Musiałowicz, architekt z Kuryłowicz & Associates.

Joanna Musiałowicz, architekt z Kuryłowicz & Associates
Joanna Musiałowicz, architekt z Kuryłowicz & Associates

Architektura budynku zaproponowana przez studio Kuryłowicz & Associates nawiązuje do ambitnych bydgoskich realizacji, które odznaczają się miejskim charakterem i ciekawą architekturą.

Przy kształtowaniu elewacji przyjęliśmy założenie, że elewacja od strony Ceramicznej zostanie ukształtowana w sposób wyjątkowy. Dlatego wyposażyliśmy ją w ciągłe balkony, których zabudowy ułożone zostały w rysunek dwukondygnacyjnej „kraty” optycznie zmniejszającej skalę budynku. Rozbicie bryły na wyższych kondygnacjach pozwoliło na wytworzenie maksymalnie dużej ilości atrakcyjnych tarasów, z których rozciągać się będą spektakularne widoki na park i miasto – tłumaczy arch. Maria Saloni Sadowska, kierownik projektu i partner w Kuryłowicz & Associates.

arch. Maria Saloni Sadowska, kierownik projektu i partner w Kuryłowicz & Associates
arch. Maria Saloni Sadowska, kierownik projektu i partner w Kuryłowicz & Associates

Pozostałe elewacje są znacznie spokojniejsze. Dominują na nich długie lekko uskakujące balkony, które na elewacji od strony ul. Gajowej układają się w ciągłe horyzontalne linie. Na elewacjach wewnętrznych pojawiają się większe płaszczyzny ścian.

Elewacje wykończone zostały dwoma rodzajami tynku w jasno-szarym kolorze – połyskującym tynkiem dekoracyjnym na elewacjach frontowych i tradycyjnym tynkiem drobnoziarnistym na elewacjach wewnętrznych. Wejścia do klatek i ściany przejścia bramnego w budynku A zostaną obłożone płytką klinkierową w tradycyjnym zielonym kolorze. Na elewacjach zastosowano 2 typy balustrad – balustrady ze szkła refleksyjnego z delikatnym nadrukiem i balustrady stalowe.

Lokale usługowe i wewnętrzne dziedzińce

Na parterze od strony ul. Gajowej zlokalizowano lokale usługowe. W budynkach znajduje się 256 mieszkań o powierzchni od 30 do 120 mkw. Na niższych piętrach usytuowano mieszkania mniejsze, a na piętrach wyższych mieszkania wyposażone są także w przestronne tarasy. Pod budynkami znajdują się dwa garaże podziemne z systemem oddymiania na 218 samochodów. 

 • Gajowa

  Lokalizacja: Bydgoszcz
  Inwestor: Budlex
  Architekt: Kuryłowicz & Associates
  Zespół projektowy: arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Maria Saloni-Sadowska, arch. Piotr Kuczyński, arch. Joanna Musiałowicz, arch. Katarzyna Flasińska - Rubik, arch. Nina Kamińska, arch. Mariusz Sułek, arch. Katarzyna Woźniak, arch. Maciej Człapiński, arch. Andrzej Bratkowski, arch. Ramigiusz Cieśliński, arch. Anna Nowokuńska (współpraca)
  Powierzchnia zabudowy 3213 mkw.

Zaprojektowane wewnętrzne, zielone dziedzińce służyć będą jako wspólne ogrody, miejsce odpoczynku i spotkań. Bliska lokalizacja terenów zielonych, kortów tenisowych, jeziora Balaton, szkółki żeglarskiej i placów zabaw stworzy wiele możliwości do prowadzenia aktywnego trybu życia wszystkim mieszkańcom.

Realizacja projektu ruszyła w maju 2023 r. Inwestor planuje zakończenie budowy na koniec września 2025 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie