Kwatera Pamięci na Oksywiu w Gdyni z szansą na realizację II etapuUM Gdynia, Gdynia.pl - 15-04-2021 09:57


Jak informuje UM Gdynia, miasto zostało zakwalifikowane do dofinansowania na drugi etap rozbudowy Kwatery Pamięci na Oksywiu: budowę placu reprezentacyjno-apelowego wraz z elementami rzeźbiarskiego krzyża.

W ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gmina ma szansę otrzymać środki w wysokości 600 tysięcy złotych.

Przeczytaj także >> Gdynia rewitalizuje zabytki w mieście. Te obiekty odzyskają blask w 2021 roku

Kwatera Pamięci położona jest na klifie przy cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu w Gdyni. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2017 roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji, wykonane zostały miejsca ostatniego spoczynku oraz zagospodarowano przestrzeń wokół kwatery. Kolejny etap polegał będzie na wykonaniu elementów rzeźbiarskich krzyża, na który złoży się wykonanie modelu gipsowego, rzeźby ze stali cortenowskiej wraz z dostawą i montażem. Drugim elementem będzie budowa placu reprezentacyjno-apelowego, która obejmie m.in. roboty drogowe, budowę oświetlenia, fundamentów i konstrukcji krzyża oraz zagospodarowanie zieleni.

Zgodnie z projektem, wysoki na 16 metrów krzyż zamknie kompozycję przestrzenną, a w jego dolnej części zostaną zamontowane elementy rzeźbiarskie. Wykonany ze stali kortenowskiej nawiązywać będzie formą i fakturą do zamontowanych wcześniej rzeźb. Natomiast plac reprezentacyjno-apelowy dopełni kompozycję przestrzenną miejsca i będzie odpowiednią przestrzenią na organizację uroczystości państwowych i wojskowych ze stosownym ceremoniałem.