×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łąki kwietne pojawią się w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2022 10:23
Łąki kwietne pojawią się w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Do końca października w GZM zostanie wysianych osiem łąk kwietnych, fot. Unsplash

Do końca października w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zostanie wysianych osiem nowych łąk kwietnych, które zakwitną wiosną przyszłego roku. GZM promuje zakładanie łąk kwietnych, wskazując na ich korzyści dla środowiska.

REKLAMA

  • Dotychczas w ramach realizacji programu wysiano 37 tys. mkw. łąk.
  • Teraz, podczas trzeciej już edycji, w sześciu gminach zostanie wysiane osiem łąk, których łączna powierzchnia wyniesie 11,5 tys. mkw.
  • Jak przekonują przedstawiciele GZM, zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to niejedyne zalety tego rodzaju łąk.

Jak przekazali przedstawiciele Metropolii, od poniedziałku do środy w Bieruniu, Bytomiu, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach oraz Zabrzu i Katowicach zostaną zorganizowane warsztaty z udziałem aktywistów miejskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców. Ich efektem będzie wysianie łąk.

"Program Metropolitalne Łąki Kwietne jest zachętą dla samorządów, organizacji pozarządowych, różnych instytucji, firm oraz samych mieszkańców do wykorzystania tego typu zielonych rozwiązań" - powiedziała dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska Metropolii GZM Blanka Romanowska.

"Chcemy pokazać, że można mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąka kwietna to sposób na łagodzenie skutków suszy. W naturalny sposób dłużej zatrzymuje wodę oraz obniża temperaturę powietrza, nawet o kilka stopni" - wskazała.

Dotychczas w ramach realizacji programu wysiano 37 tys. mkw. łąk. Teraz, podczas trzeciej już edycji, w sześciu gminach zostanie wysiane osiem łąk, których łączna powierzchnia wyniesie 11,5 tys. mkw. Jak przekonują przedstawiciele GZM, zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to niejedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.

"Mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te, które występują, rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację" - podaje GZM.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo w jesieni do wystąpienia pierwszych przymrozków. Uczestnicy warsztatów wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymani łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych w terenie nauczą się, jak wysiewać rośliny, które zakwitną na wiosnę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie