REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Lanckorona z dotacją na renowację zabytkowej kaplicy

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2021 10:38
Lanckorona z dotacją na renowację zabytkowej kaplicy
Lanckorona z dotacją na renowację zabytkowej kaplicy, fot. shutterstock

Zabytkowa kapliczka św. Antoniego Padewskiego z 1820 r. w Izdebniku zostanie odrestaurowana. Samorząd Lanckorony pozyskał na ten cel 10 tys. zł dofinansowania w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2021” – podał lanckoroński urząd gminy.

REKLAMA

"Będzie to już kolejne - po kościółku św. Walentego w Izdebniku, figurze św. Alojzego w Lanckoronie i kapliczce +Dzwonek+ w Skawinkach - zadanie obejmujące renowację kapliczek w gminie Lanckorona" - zakomunikował wójt Tadeusz Łopata.

Gmina podała, że kapliczka pw. św. Antoniego Padewskiego postała w 1820 r. W jej wnętrzu usytuowany jest drewniany ołtarzyk na kamiennej mensie. W centrum znajduje się patron - św. Antoni.

Kaplica po raz pierwszy była restaurowana już w 1899 r. Na przełomie XX i XXI w. dokonano częściowego remontu, gdyż spękane mury rozchodziły się na boki, co groziło zawaleniem obiektu.

- Obecnie elementy konstrukcji dachu są w bardzo złym stanie; widoczne są szpary między dachówkami, niektóre zmieniły kąt nachylenia względem innych. Na powierzchni ścian zewnętrznych są mocne zawilgocenia i zasolenia. Stalowe rynny są w złym stanie, a pokrywająca je farba silnie się łuszczy. Wnętrze jest zawilgocone, co negatywnie wpłynęło na tynk i farbę. Drewniany ołtarz posiada ubytki w polichromii i strukturze drewna. W złym stanie jest posadzka. Kamienne płytki są wytarte oraz popękane - podały władze Lanckorony.

Planowany zakres prac jest spory. Obejmuje wymianę poszycia dachu, renowację ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz konserwację drewnianego polichromowanego ołtarza. Całkowity koszt zadania to 40 tys. zł.

Kapliczka położona jest niedaleko kościoła parafialnego w Izdebniku, tuż przy drodze krajowej 52.

W tegorocznej edycji programu samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na dofinansowanie renowacji kapliczek 550 tys. zł. Pieniądze zostały przyznane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych obiektach. Odrestaurowane zostaną 52 kapliczki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie