REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Las w miejscu planowanego pola golfowego

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2021 09:17
Las w miejscu planowanego pola golfowego
Prawie 28 tys. dębów, lip, buków i klonów ma zostać posadzonych w listopadzie na terenie dawnej szkółki roślin ozdobnych w poznańskich Krzyżownikach, gdzie niegdyś planowano budowę pola golfowego, fot. shutterstock

Prawie 28 tys. dębów, lip, buków i klonów ma zostać posadzonych w listopadzie na terenie dawnej szkółki roślin ozdobnych w poznańskich Krzyżownikach, gdzie niegdyś planowano budowę pola golfowego – poinformował w piątek Urząd Miasta Poznania.

REKLAMA

W komunikacie magistratu podano, że decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach podjęto w lipcu 2019 r., a w październiku 2020 r. zabezpieczono cały teren.

"Z sadzeniem drzew trzeba było jednak poczekać na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Wcześniej w tym miejscu planowane było bowiem powstanie pola golfowego" - zaznaczono.

Cały obszar ma powierzchnię około 60 ha, z czego 32 ha są porośnięte wysoką zielenią. Jak wskazali urzędnicy magistratu, zagęszczenie drzew w tym miejscu jest bardzo nieregularne, dlatego zaplanowano dodatkowe nasadzenia. Według zapewnień obszar 23 ha nieporośniętych wysoką zielenią zostanie zalesiony. "Docelowo powierzchnia leśna będzie wynosić 55 ha, co przekłada się na około 270 tys. drzew" - wskazano w komunikacie.

Magistrat podał, że w pierwszym etapie, w listopadzie, na obszarze o powierzchni 5 ha zostanie posadzonych łącznie 27 tys. 900 drzew, przede wszystkim dębów i lip drobnolistnych, a także buków, klonów i brzóz.

Dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich Mieczysław Broński zaznaczył, że zalesienie tego terenu jest szczególnie ważne w kontekście postępujących zmian klimatycznych, retencji wodnej, pochłaniania pyłów czy redukcji hałasu. "Bardzo się cieszymy, że prezydent miasta postawił las nad pole golfowe. Bez wątpienia skorzystają na tym kolejne pokolenia poznaniaków i poznanianek" - podkreślił.

"Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie miejscy radni, którzy zgodzili się na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu" - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Zgodnie z uchwalonym we wtorek planem zagospodarowania przestrzennego teren pomiędzy ulicami: Słupską, Polanowską i Białoborską będzie pełnił także funkcję rekreacyjną i edukacyjną, na co przeznaczono około 5 ha. "W sąsiedztwie terenów leśnych będzie można korzystać z urządzeń służących rekreacji. Pojawi się także ścieżka dendrologiczna, na której osoby odwiedzające ten teren będą mogły zapoznać się z pracami wykonywanymi przez leśników" - wskazano w komunikacie magistratu.

Dodano, że Zakład Lasów Poznańskich szuka potencjalnych inwestorów, zainteresowanych zagospodarowaniem nieużytkowanych budowli, znajdujących się na terenie byłej szkółki roślin. Przy zalesianiu terenu w Krzyżownikach samorząd Poznania współpracuje z dwiema firmami prywatnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie