REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lasy Państwowe planują sprzedać 15 tys. choinek na święta

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2022 13:35
Lasy Państwowe planują sprzedać 15 tys. choinek na święta
Lasy Państwowe planują sprzedać 15 tys. choinek na święta, fot. unsplash

15 tys. drzewek choinkowych z plantacji oferują do sprzedaży na Boże Narodzenie leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku - poinformował rzecznik dyrekcji Jarosław Krawczyk.

REKLAMA

Trwa sprzedaż choinek we wszystkich 31 nadleśnictwach. W Podlaskiem drzewka będą także sprzedawane przed prawosławnym Bożym Narodzeniem. Wigilia w cerkwi prawosławnej przypada 6 stycznia.

Rzecznik RDLP w Białymstoku wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wyciętych będzie tyle drzewek, na ile będzie zapotrzebowanie.

RDLP w Białymstoku podała, że za świerk pospolity z nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej o wysokości od 1,5 do 2,5 metra trzeba zapłacić od 30 do 60 zł brutto.

Leśnicy zachęcają do nabywania naturalnych choinek, a nie kupna sztucznych.

- Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych. Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie - argumentują.

Podkreślają, że żywe drzewka podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Dodają, że po świętach drzewko może trafić na kompost, ściółkę, opał, a jeśli choinka była w doniczce, można ją wysadzić w ogródku. - Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska - zaznacza RDLP w Białymstoku.

Leśnicy podkreślają, że drzewka pochodzą z plantacji albo z tzw. cięć pielęgnacyjnych np. pod liniami energetycznymi, gdzie nie powinny rosnąć wysokie drzewa.

Białostocka RDLP podała, że na jej terenie plantacje choinkowe zajmują blisko 50 ha. Rosną tam głównie świerki pospolite, ale też świerki srebrzyste i jodły koreańskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie