×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ławeczka Wiesława Dymnego stanie przy szlaku turystycznym w Jaworzu

  • Autor: PAP
  • 22 maj 2022 09:48
Ławeczka Wiesława Dymnego stanie przy szlaku turystycznym w Jaworzu
Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania. Fot.www.facebook.com/stowarzyszeniejaworzezdroj.

Pod koniec czerwca odsłonięta zostanie w Jaworzu koło Bielska-Białej ławeczka, która upamiętni Wiesława Dymnego, współtwórcę Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Niecodzienny pomnik jest dziełem krakowskiego artysty Marka Maślańca. Wykonany został z brązu. Stanie koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystycznych na Błatnią.

REKLAMA

  • Pod koniec czerwca odsłonięta zostanie w Jaworzu koło Bielska-Białej ławeczka, która upamiętni Wiesława Dymnego, poetę i prozaika, współtwórcę Piwnicy pod Baranami w Krakowie. 
  • Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. 
  • Niecodzienny pomnik wykonany został z brązu. Ustawiony będzie koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystyczny na Błatnią.

- Ławeczka, która jest dziełem krakowskiego artysty Marka Maślańca, właśnie do nas dotarła. Stanie w Jaworzu Nałężu, gdzie Wiesław Dymny się wychował. Otwarcie zaplanowaliśmy na koniec czerwca” – powiedział wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

Niecodzienny pomnik wykonany został z brązu. Ustawiony będzie koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystycznych na Błatnią.

- Dymny z ławeczki będzie spoglądał na las i kapliczkę – powiedział Ostałkiewicz.

Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania. 

Będzie to już druga ławeczka w gminie 

Będzie to już druga w gminie Jaworze ławka poświęcona postaci ważnej dla historii miejscowości. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób hr. Maurycego Saint Genois, właściciela tutejszych dóbr. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania zwykłe”. Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie