REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski

  • Autor: propertydesign.pl
  • 15 mar 2018 12:00
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Hotel Europejski, fot. mat. inwestora
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski
Legenda powraca. Tak architekci wskrzesili hotel Europejski

Mierzenie się z legendą jest trudne. A takie zadanie mieli architekci, którym powierzono projekt przebudowy Hotelu Europejskiego. Gmach obecny w tkance stolicy od ponad 160 lat zawsze był szczególnym miejscem dla warszawiaków. Tak przywrócono mu należytą rangę.

REKLAMA

Europejski powraca. Ma być synonimem najwyższych, światowych standardów i częścią żywej, pełnej energii tkanki miejskiej. - Mamy nadzieję otworzyć nowy rozdział w historii Hotelu Europejskiego, odtąd nazywanego Europejskim, gdyż jest tu kilka różnych przestrzeni: komercyjna, biurowa i oczywiście hotel Raffles Europejski Warsaw - zapowiada Julien Barbotin-Larrieu, prezes zarządu spółki HESA, która jest inwestorem i właścicielem. - Przywracamy obiekt do pełni blasku dla Warszawy, Polski i Europy, jednocześnie zachowując historyczne konteksty, tak charakterystyczne dla hotelu w XIX i XX stuleciu – dodaje.

W zamyśle inwestorów Europejski ma także powrócić na mapę ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy. - Zostaną ugoszczeni w cukierni, restauracji, barze, palarni cygar i SPA, ale będą również mieli możliwość obejrzenia Kolekcji Sztuki Europejskiego, zawierającej około 450 prac współczesnych polskich artystów czy skorzystać z niepowtarzalnej oferty butików – przekonuje Julien Barbotin-Larrieu.

Wszystko w niezwykłej lokalizacji - przy Trakcie Królewskim, w samym sercu historycznej, kulturalnej i biznesowej części stolicy.

Hotel pełen tajemnic

Nad odtworzeniem Europejskiego – jego wnętrz i fasady – pracowało wielu architektów. Inwestor wybrał do współpracy ekspertów z SUD Architekt jako głównych architektów, którzy objęli pieczę m.in. nad pracami konstrukcyjnymi. Pracowniom WWAA oraz APA Wojciechowski powierzono odpowiedzialność za projekt wystroju wnętrz hotelowych, zaś Lázaro Rosa-Violán zajęło się projektem części gastronomicznej, na którą składają się: restauracja Europejski Grill, cukiernia Lourse Warszawa, Humidor i Long Bar.

Architekci nie ukrywają, że inwestycja była pełna wyzwań. - Oprócz emocji towarzyszących decyzjom projektowym, wyzwania pojawiały się niemal na każdym etapie budowy – przyznaje Paweł Marczak, SUD Architekt Polska i podkreśla, że liczba wykorzystanych technologii - zaczynając od etapu wzmacniania fundamentów, przez wznoszenie ścian szczelinowych na potrzeby konstrukcji podziemnego garażu, na montażu stalowego rusztu nadbudowy kończąc - wymagała szerokiej wiedzy technicznej i pełnego zaangażowania. - Hotel często odkrywał przed nami swoje tajemnice, np. ukryte w ścianach elementy oryginalnej stalowej konstrukcji czy pochodzące z czasów powojennej przebudowy zamurowane dekoracje. Te „odkrycia” wymagały ciągłej gotowości do udzielania odpowiedzi oraz adaptacji – opowiada.

Ogromny wpływ na końcowy kształt odrestaurowanego hotelu miała bliska współpraca z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

- Na bieżąco się konsultowaliśmy. Wiele z zabytkowych elementów goście będą mogli zobaczyć w ostatecznej formie budynku. Jest to jednak naturalna część pracy z obiektami zabytkowymi, która czyni je tak niepowtarzalnymi – podsumowuje.

Otwarty na miasto

Zgodnie z intencją inwestora ogólnodostępne wnętrza części biurowej zostały zlecone SUD, a część hotelową oraz handlowo-usługową pozostawiono w gestii pozostałych zespołów. Czym inspirowali się architekci? - W odniesieniu do części biurowej najbardziej zależało nam na „przezroczystości” struktury, aby jak najmniej przesłonić widok na dachy warszawskiej Starówki, Takt Królewski czy historyczny Plac Piłsudskiego – wyjaśnia Paweł Marczak, SUD Architekt Polska.

Ze względu na nowoczesną nadbudowę, zaproponowane przez SUD wnętrza mają charakter minimalistyczny. Do wykończenia posłużyły szlachetne materiały w stonowanej kolorystyce bieli, czerni oraz beżu.

Część hotelowa została przebudowana. Zmieniła się wielkość pokoi oraz oczywiście ich wystrój. - Stylistyka nowo powstałych aranżacji czerpie z bogatej historii miejsca oraz wymagań stawianych najbardziej luksusowym hotelom o międzynarodowej renomie – mówi Jocelyn F. Fillard, partner, SUD Architekt Polska.

Pomimo zniszczeń wojennych, pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków, odrestaurowano i wyeksponowano zachowane elementy historycznych dekoracji ściennych, wkomponowanych jako integralne elementy wystroju wnętrz. – Efekty poszukiwań wyjątkowych rozwiązań, podkreślających unikalność miejsca, będzie można zobaczyć w ogólnodostępnych częściach budynku, np. w hotelowym lobby, restauracji Europejski Grill, Long Barze oraz w cukierni Lourse Warszawa, czy w części komercyjnej, urzekającej westybulem i oryginalnie stylizowanymi schodami - wymienia Jocelyn F. Fillard.

Boris Kudlička z WWAA, mówi, że inspiracje czerpał m.in. z historii budynku. - Już na samym początku projektu wiedzieliśmy, że musimy wiele rzeczy odkryć na nowo. Szukaliśmy inspiracji w warszawskich kamienicach, lokalnym rzemiośle, polskiej sztuce, a nawet w śląskich kamieniołomach. Czerpaliśmy również z historii samego budynku - wymienia Boris Kudlička. – Chcieliśmy, żeby w projekcie wnętrz widoczne było "nawarstwienie" kolejnych faz hotelu: od XIX-wiecznych początków Marconiego przez modernizm, powojenną odbudowę Pniewskiego, a na naszym współczesnym udziale skończywszy. Bardzo stymulująca estetycznie była też idea podróży “w starym dobrym stylu”, kiedy każda wyprawa trwała długo i była odpowiednio celebrowana - opowiada.

Boris Kudlička podkreśla, że najtrudniejsze było dla niego zmierzenie się z wielką legendą Hotelu Europejskiego. Gmach jest obecny w tkance Warszawy od ponad 160 lat i przez ten czas gościły w nim gwiazdy światowego formatu, najważniejsi politycy, artyści i intelektualiści. Hotel był też szczególnym miejscem dla Warszawiaków. - Ludzie spotykali się tam czysto towarzysko, na kawie lub kolacji, dobijali interesu w lobby i świętowali sukcesy w barze. Dlatego przywrócenie budynkowi należytej rangi i zagwarantowanie gościom niepowtarzalnego doświadczenia było równie ważne, jak sentyment mieszkańców stolicy - w tym i nasz - przyznaje.

Dla architektów ze studia Lázaro Rosa-Violán, którzy przygotowali i realizowali projekt wnętrz części restauracyjno-barowej, punktem przewodnim była dynamika.

- Chcieliśmy stworzyć dynamiczne, ciepłe i otwarte na gości przestrzenie, które pochwyciłyby esencję otaczającego je miasta, z jego pięknymi parkami i ogrodami, a jednocześnie podkreśliłyby elegancję i splendor historycznego hotelu - mówi Lázaro Rosa-Violán, Dyrektor Artystyczny.

Od momentu przystąpienia do projektu architekci chcieli się skoncentrować na podkreśleniu istniejących, historycznych elementów budynku, a przy tym stworzyć nowy wizerunek, kontrapunkt, stanowiący odniesienie do dzisiejszej Warszawy.

- Połączenie historycznej i współczesnej sztuki ma ogromny wpływ na tę przestrzeń, ponieważ przedstawia społeczne i kulturowe aspekty, fundamentalne dla zrozumienia polskiej tradycji i tożsamości. Istotne są również kolory i materiały, które zostały specjalnie dobrane do każdej z przestrzeni, tak by odzwierciedlały zmieniające się kolory i barwy warszawskich parków w zależności od pory roku - podsumowuje Lázaro Rosa-Violán.

Daniel Burston, Project Designer, Lázaro Rosa-Violan, mówi, że praca z historycznymi budynkami nierzadko dostarcza nieprzewidzianych wyzwań – nie inaczej było w przypadku Europejskiego. – W designie te czynniki mogą być często wykorzystane na korzyść całokształtu projektu, wymagając znalezienia niepowtarzalnego dla danego miejsca rozwiązania. Wierzymy, że nasza propozycja zyskała wyjątkowy charakter dzięki takiemu podejściu – mówi.

Na turystycznej mapie Europy i świata

Inwestorzy wierzą, że ich inwestycja odpowie na potrzeby najbardziej wymagających gości z całego świata. - Polska stając się regionalnym centrum dla biznesu przyciąga nowe inwestycje zagraniczne, instytucje i przedsiębiorców do Warszawy i innych dużych miast Polski. Kraj ten stał się również docenianym przez podróżujących punktem na mapie turystycznej Europy i świata. Wierzę, że Europejski będzie właśnie tym wyjątkowym miejscem, które odpowie na potrzeby zgłaszane przez tych „Obywateli Świata”, którzy odkrywają potencjał i wielkie możliwości tej część Europy – podsumowuje Julien Barbotin-Larrieu, prezes zarządu HESA.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie