10 czerwca oficjalnie otwarto Lengrenówka, edukacyjno-artystyczna przestrzeń Muzeum Karykatury. To dawna pracownia i mieszkanie Zbigniewa Lengrena, które mieści się przy ulicy Brzozowej 6/8a na Starym Mieście w Warszawie.
Lengrenówka - wyremontowana dwupiętrowa przestrzeń stanie się miejscem spotkań i edukacji oraz kameralnych wydarzeń artystycznych. Będą się tam odbywać warsztaty – dla dzieci i dorosłych – skupione wokół rysunku, komiksu, architektury, a nawet teatru i literatury.
Od października część Lengrenówki zostanie przeznaczona na pracownię artystyczną. Komiksiarze i rysownicy znajdą tam miejsce, gdzie w spokoju i miłej atmosferze, całkowicie za darmo, w ramach przestrzeni coworkingowej, będą mogli pracować nad swoją twórczością.
Zbigniew Lengren urodził się w 1919 roku w Toruniu, gdzie po wojnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był autorem tekstów literackich, wierszy dla dzieci, współpracował również z teatrem satyrycznym.
Największą popularność zyskał jako grafik, ilustrator i karykaturzysta. Pracował dla „Szpilek”, tygodnika „Świat” i „Trybuny Robotniczej”. Przez wiele lat związany był z „Przekrojem” na którego łamach od 1948 publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i jego psem Filusiem. Ilustrował również książki o przygodach doktora Dolittle.
W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości.