×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lesko ma swój pierwszy mural. Dzieło upamiętnia 550-lecie uzyskania praw miejskich

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2023 13:56
Lesko ma swój pierwszy mural. Dzieło upamiętnia 550-lecie uzyskania praw miejskich
Lesko ma swój pierwszy mural. Dzieło upamiętnia 550-lecie uzyskania praw miejskich, fot. unsplash

Mural przedstawiający m.in. postać właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV w.- Piotra Kmity powstał na ścianie jednej z kamienic Leska. Malowidło jest pierwszym muralem w tym mieście i nawiązuje do 550-lecia nadania mu praw miejskich.

REKLAMA

Jak poinformowała Ewa Bończak z Urzędu Miasta i Gminy Lesko, inspiracją do powstania muralu były dwie zwycięskie prace uczennic Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku: Magdaleny Trebendy i Moniki Błażowskiej, wyłonione w konkursie na projekt takiego malowidła. Natomiast jego wykonawcą jest miejscowy artysta Marcin Kardasz, który zrealizował ostateczny projekt, łączący obie zwycięskie prace.

- Trzeba przyznać, że artysta nie tylko zrobił to, co w jego mocy, aby praca przebiegała szybko i sprawnie, a efekt był na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim włożył w swoje dzieło całe serce. Mural już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyjezdnych, a jego motto "tradycja i nowoczesność" nawiązuje do dążenia władz gminy do synchronicznego rozwoju miasta i gminy Lesko opartego na tradycji - zaznaczyła Bończak.

Mural powstał na frontowej ścianie kamienicy, przy wjeździe do centrum Leska. Przedstawia historyczną postać Piotra Kmity, właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV stulecia oraz legendarną Czarną Damę, "która od kilku lat towarzyszy turystom odwiedzającym miasto w spacerze wiodącym przez najważniejsze zabytki Leska" - wyjaśniła Bończak.

Mural został zrealizowany przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie