×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lesznowola z nowoczesnym budynkiem dla cudzoziemców

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2022 09:41
Lesznowola z nowoczesnym budynkiem dla cudzoziemców
Lesznowola z nowoczesnym budynkiem dla cudzoziemców, fot. shutterstock

Straż Graniczna zaprezentowała nowoczesny 4-kondygnacyjny budynek mieszkalny dla cudzoziemców, który powstał w Lesznowoli. Będą w mogły w nim przebywać wyłącznie rodziny z dziećmi. Nowy obiekt jest przygotowany na przyjęcie 200 osób.

REKLAMA

Komendant Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli ppłk SG Mariusz Kiszczak powiedział PAP, że na cudzoziemców czeka nowoczesny, funkcjonalny obiekt.

- Do bloku wchodzi się przez pomieszczenia, w których zapewniamy opiekę medyczną. Przyjeżdżający tutaj ludzie muszą najpierw przejść przez izbę przyjęć. Osoby, które do nas trafiają muszą zostać najpierw zbadane. Do dyspozycji cudzoziemców mamy gabinet diagnostyczny i zabiegowy. Mamy pediatrę i internistę. Podczas pobytu u nas wszyscy zamieszkali, już po rejestracji, mogą skorzystać z dalszego leczenia. Jest tutaj gabinet stomatologiczny i ginekologiczny. Obok nich jest pokój przeznaczony na spotkania z psychologiem. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb nie tylko dorosłych, ale także dzieci - wyjaśnił komendant placówki.

W nowym rodzinnym ośrodku znajdują się pokoje opieki dziennej, w których prowadzone są zajęcia dla najmłodszych i ich rodziców. Dla małych dzieci przygotowano krzesełka i stoliki dostosowane do ich potrzeb. Jest tam również stołówka i kuchnia z kompletnym wyposażeniem. Pomieszczenia kuchenne są przygotowane, gdyby zamawiany codziennie przez funkcjonariuszy catering nie dojechał.

Ponadto na każdym piętrze dostępne są dla każdego pomieszczenia socjalne i gospodarcze oraz łazienki z prysznicami. Korytarze są szerokie, gabinety, sale i pomieszczenia gospodarcze przestronne i dobrze naświetlone, z dużą liczbą okien.

Są też dwa miejsca modlitw - dla muzułmanów i chrześcijan. Obok pomieszczeń religijnych znajdują się klasy, w których uczyć się będą dzieci. Klasy przygotowane są dla małych grup. Dla młodszych prowadzone są przede wszystkim zajęcia integracyjne i ogólnorozwojowe zabawy. Program dla starszych przygotowywany jest zgodnie z zaleceniami pedagogów. Kadrę nauczycielską zapewniają władze gminy.

Nauczyciele w przerwach między lekcjami mogą odpocząć w pokoju z łazienką i aneksem kuchennym. Pomieszczenia edukacyjne uzupełniają pokoje z komputerami, świetlica oraz biblioteka. W razie potrzeby można je podzielić na część dla kobiet i mężczyzn. Na tym piętrze będą również organizowane imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Na ostatnich dwóch piętrach ulokowane są pokoje mieszkalne - tzw. część mieszkalna. Część mieszkań przygotowana jest na przyjęcie rodzin wielodzietnych. Znajdują się również pokoje: jedno, dwu lub trzyosobowe.

W zależności od wielkości rodziny mieszkania podzielone są na dwa lub trzy pokoje, tzw. moduły. W pokoju-sypialni stoi stół z krzesłami, pod oknem wygodne łóżko. Każda rodzina może poprosić o dostawienie łóżeczka dla malucha. W sypialnio-pokojach dla starszych dzieci postawiono łóżka piętrowe. Wyposażenie pomieszczeń uzupełniają szafy i szafki przeznaczone na rzeczy podstawowego użytku. Resztę dobytku po rejestracji mieszkańcy zostawiają w pomieszczeniu depozytowym.

W mieszkaniach są duże łazienki z odpowiednim wyposażeniem sanitarnym. Budynek jest też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - jest w nim winda oraz specjalistyczny sprzęt, np. łóżka medyczne przeznaczone dla osób przewlekle chorych.

Codziennie do pracy w ośrodku przychodzi 100 funkcjonariuszy. Docelowo w całej placówce będzie pracować 300 funkcjonariuszy Straży Granicznej. W starym oddzielonym od nowego budynku przebywa 135 uchodźców. W nowym rodzinnym obiekcie zamieszka do 200 cudzoziemców.

Z nowego budynku wychodzi się na ogromny plac. Jest tam boisko do gier zespołowych, ale w niedalekiej przyszłości będzie tu plac zabaw, przybędzie trochę zieleni.

Cały obszar strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców jest ogrodzony i zabezpieczony przed ucieczką.

- Stąd jednak nikt jeszcze nie uciekł, ani nie próbował uciekać. Proszę pamiętać, że pomimo całej naszej empatii dla ludzi, którzy tutaj się znajdują - przebywają w ośrodkach zamkniętych - to jednak ludzie, którzy złamali przepisy, przekroczyli nielegalnie granicę. Czekają tutaj na zakończenie dochodzenia. Prowadzone czynności mają na celu ustalenie ich tożsamości. My, tak naprawdę nie wiemy, kto się dostał do Polski. Nie znamy ich tożsamości. Nie wiemy, czyje są dzieci, które tutaj się znalazły i czy dorośli opiekunowie, to ich rodzice. Proszę pamiętać, że do ośrodków zamkniętych trafiają także kurierzy - powiedziała PAP rzecznik prasowa SG por. Anna Michalska.

Nowy obiekt strzeżony w Lesznowoli został sfinansowany przez Fundusz Azylu, Migracji i Integracji. Na budowę przeznaczono 41,5 mln zł. 4-kondygnacycjny budynek ma powierzchnię użytkową 5255 mkw. Znajdują się w nim 44 pomieszczenia mieszkalne dla cudzoziemców.

Na terenie przed obiektem można będzie postawić kontenery mieszkalne dla dodatkowych 100 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie