REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Linia Kraków - Katowice z nowymi wiaduktami

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 lis 2021 17:03
Linia Kraków - Katowice z nowymi wiaduktami
Wiadukt w Wolii Filipowskiej, fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

Na linii Kraków - Katowice powstaną trzy nowe wiadukty i przejście podziemne. Zostaną zrealizowane w formule zaprojektuj i zbuduj.

REKLAMA

  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy za 68 mln zł na budowę trzech wiaduktów i przejścia podziemnego.
  • Zastąpią one przejazdy kolejowo-drogowe na odcinku Kraków – Katowice. 
  • Projekt realizowany jest w formule „zaprojektuj i zbuduj”.
  • Budowa zaplanowana jest na rok 2023.

Nowe bezkolizyjne skrzyżowania będą w Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach. Obok przystanku Kraków Mydlniki Wapiennik wybudowane będzie przejście podziemne na perony. Wiadukty drogowe zastąpią przejazdy w poziomie toru na międzynarodowej trasie E30, łączącej Małopolskę ze Śląskiem.

Przeczytaj także >> 
TOP: Kraków w budowie. Tak zmienia się stolica Małopolski

Bezkolizyjne skrzyżowania poprawią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i usprawnią przejazd pociągów pasażerskich i towarowych. Inwestycja usprawni komunikacje drogową. Kierowcy bezpiecznie, bez czekania przed rogatkami, przejada nad linią kolejową przewidziana dla pociągów jadących 160 km/h.

Projekt realizowany jest w formule „zaprojektuj i zbuduj”. W pierwszej fazie wykonawcy przygotowują dokumentację. Budowa zaplanowana jest na rok 2023. Wykonawca NOWAK MOSTY sp. z o.o. ma 24 miesiące na wykonanie zadań wartych łącznie niemal 68 mln zł.

Obiekty w Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach to kolejne bezkolizyjne skrzyżowania zwiększające bezpieczeństwo na trasie Kraków – Katowice. PLK w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” oddały do eksploatacji 10 bezkolizyjnych skrzyżowań. Korzystają z nich mieszkańcy m.in. Jaworzna, Trzebini, Krzeszowic, czy Krakowa.

Modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Katowice to inwestycja warta przeszło 2 mld zł. Projekt współfinansowany jest Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie