×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź będzie pracować na rzecz poprawy dostępności przestrzeni publicznych dla niepełnosprawnych

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2019 15:17
Łódź będzie pracować na rzecz poprawy dostępności przestrzeni publicznych dla niepełnosprawnych
fot. shutterstock

Łódź będzie jedną z trzech gmin, które – w ramach "Partnerstwa na rzecz dostępności" – wezmą udział w opracowaniu zasad lepszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i poprawy jej dostępności – poinformował w piątek wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

REKLAMA

- Łódź, jako jedna z trzech dużych polskich gmin, przyłączyła się do programu "Dostępność plus" - to program Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, dzięki któremu będzie opracowywana ustawa wyznaczająca ogólnopolskie trendy dotyczące zwiększania dostępności i funkcjonowania niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej - powiedział Wieczorek.

Według wiceprezydenta Łodzi uczestnictwo w pracach dotyczących programu "Dostępność plus" jest oznaką doceniania dotychczasowych działań łódzkiego magistratu, związanych ze wspieraniem osób niepełnosprawnych.

- To w naszym mieście jeden z priorytetów, dlatego m.in. włączyliśmy się do Niepełnosprawnika - aplikacji, która pokazuje dostępność przestrzeni publicznej, oznaczyliśmy nasze budynki dla osób niewidomych i niedowidzących znacznikami "totupoint", czyli systemem urządzeń, który ułatwia zlokalizowanie obiektu i wejścia do niego. Niedawno wprowadziliśmy też kartę "Bez barier", która pomaga niepełnosprawnym łodzianom w uzyskaniu ulg i udogodnień - zaznaczył.

Przypomniał również, że od ubiegłego roku obowiązuje "Łódzki standard dostępności" - dokument określający, jak powinny wyglądać chodniki, krawężniki, przejścia dla pieszych, windy, toalety, parki i inne obiekty, by osobom z niepełnosprawnościami zapewnić ich dostępność.

- "Dostępność plus" to także perspektywa uzyskania środków z puli 23 mld zł w perspektywie lat 2018-2023, dzięki którym nasze miasto będzie mogło się zmieniać na lepsze. Będziemy uczestniczyć w opracowaniu ustawy, ale też intensywnie aplikować o środki poprawiające funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w różnych obszarach życia - dodał Wieczorek.

Obecna na konferencji pełnomocniczka Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Monika Mazur pozytywnie oceniła zmiany, jakie zaszły w Łodzi w ciągu ostatnich 15 lat - tyle czasu upłynęło od wypadku, który spowodował, że jest osobą poruszającą się na wózku.

Coraz więcej instytucji, uczelni i szkół dba o zapewnienie dostępności, bardzo dużo mówi się też o projektowaniu uniwersalnym, aby już na etapie planowania - a nie po realizacji obiektu - myśleć o likwidowaniu barier. Łódź jest miastem starym, z wieloma niedostępnymi budynkami i dostosowanie go do potrzeb niepełnosprawnych musi potrwać. Obecnie nie ma większych problemów z dostaniem się do obiektów sportowych, kulturalnych, oświatowych, dostępne są wszystkie placówki szkolno-wychowawcze - zaznaczyła.

Łódzka rzecznik osób niepełnosprawnych Katarzyna Tręda-Pisera podkreśliła, że Łódź została jednym ze stu sygnatariuszy "Partnerstwa na rzecz dostępności" po tym, jak zweryfikowane zostały miejskie działania na rzecz niepełnosprawnych, opisane w aplikacji.

- To nie tylko wspomniana "Karta bez barier", totupointy i Niepełnosprawnik, ale także wielki projekt "Opiekuńcza Łódź", realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który cieszył się dużym zainteresowaniem osób z niepełnosprawnościami, oczekujących wsparcia i opieki w miejscu zamieszkania. W 2019 r. rozpoczynamy kolejne dwa duże projekty - Łódzkie Centrum Wsparcia działające przy Sejmiku Osób Niepełnosprawnych o nową edycję programu "Opiekuńcza Łódź" - dodała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie