Zielone przystanki to pomysł zgłoszony przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego w Łodzi. To przyjazne i ekologiczne przestrzenie w najbardziej ruchliwych częściach Łodzi.
Przystanek pełen zieleni to komfort dla czekających pasażerów, zapewniający cień, w którym można odpocząć. To także ważne walory estetyczne.
Zalet takich miejsc jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim to dodatkowa zieleń w ruchliwej i często zabetonowanej części miasta, która obniża temperaturę i ogranicza tzw. miejską wyspę ciepła - mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.
W słoneczny, letni dzień dachy na tradycyjnym przystanku rozgrzewają się nawet do 45°C. Zielony przystanek zapewni temperaturę niższą nawet o 10°C, zagwarantuje również efektywne wykorzystanie wód opadowych. Ponadto niezazielenione wiaty przystankowe stanowią szklane pułapki dla ptaków. Tu tego problemu nie ma.
Pojawią się na nich donice z niskimi nasadzeniami oraz roślinami pnącymi. Na jednym przystanku (Pomorska/Tamka) zamontowana zostanie nowa zielona wiata z zielonym dachem (pokrytym specjalną matą z nasadzeniami roślin), za wiatą zaś rośliny będą posadzone w gruncie.
przystanek nr 0849 na ul. Pomorskiej / ul. Tamka
przystanek nr 1233 (Tymienieckiego-Kilińskiego)
przystanek nr 2001 (Wólczańska-Skorupki)
przystanki nr 1378 oraz 1380 (Wyszyńskiego / Waltera-Janke)
przystanki nr 0010, 0012, 0014, 0016 (ul. Aleksandrowska/ Traktorowa, Aleksandrowska/Bielicowa)
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group