REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź kupiła nieruchomość na siedzibę Muzeum Dzieci Polskich

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2022 14:00
Łódź kupiła nieruchomość na siedzibę Muzeum Dzieci Polskich
Łódź kupiła nieruchomość na siedzibę Muzeum Dzieci Polskich, fot. shutterstock

Władze Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi podpisały akty notarialne związane z zakupem nieruchomości na stałą siedzibę. Zakup dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wypełniliśmy nasz obowiązek pamięci o tym przeklętym miejscu - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, który odwiedził w środę MDP.

REKLAMA

Podpisano trzy akty notarialne dotyczące zakupu nieruchomości pod utworzenie siedziby stałej w Łodzi oraz oddziału Muzeum w Dzierżąznej niedaleko Łodzi przekazanej przez gminę Zgierz. - Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - podał w środę dyrektor MDP dr Ireneusz Piotr Maj.

- Oznacza to, że Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu zostało właścicielem dwóch budynków mieszczących się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. To pierwsze kroki w sprawie powstania siedziby głównej placówki upamiętniającej małych więźniów z łódzkiego lagru. Jedną z nieruchomości jest tzw. Verwaltung przy ulicy Przemysłowej 34 - podano w środę podczas konferencji prasowej w Łodzi.

- Budynek dawnej komendantury obozu będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej. Wartość historyczną tej lokalizacji, potwierdzają archiwalne fotografie przedstawiające m.in. apel więźniów na tle budynku. Druga nieruchomość mieści się przy ul. Przemysłowej 29. W jej pobliżu znajdował się obozowy karcer - zwrócono uwagę.

- Wypełniliśmy obowiązek dotyczący naszej pamięci o niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci, pamięci o tym przeklętym miejscu - podkreślił wicepremier Gliński.

- Dla ocalałych niezwykle istotne jest to, aby stała siedziba muzeum była zlokalizowana w miejscu funkcjonowania niemieckiego obozu dla polskich dzieci. Ku przestrodze dla przyszłych pokoleń - powiedział dyrektor Piotr Maj.

W środę w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi otwarto wystawę multimedialną "Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej".

Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzono 1 grudnia 1942 roku na terenach wyodrębnionych z Litzmannstadt Ghetto. Okupanci więzili tam dzieci i młodzież polską od 2. do 16. roku życia, ale z relacji więźniów wynika, że Niemcy przetrzymywali tu nawet kilkumiesięczne niemowlęta. - Nie miałem jeszcze trzech lat, kiedy tu trafiłem razem z bratem - mówił PAP Jerzy Jeżewicz we wrześniu 2022 roku podczas spotkania ocalałych z obozu. - Wciąż mam pod powiekami kilka obrazów z tamtych strasznych dni - wspomniał.

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały, były torturowane. Najczęściej podaje się, że w obozie życie straciło kilkaset dzieci, a w sumie przez obóz przeszło około 3 tys. dzieci.

W czerwcu 2021 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem i Instytutem Pamięci Narodowej powołali Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Ma ono upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie. Muzeum funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90. Wkrótce ma rozpocząć się budowa siedziby placówki na terenach dawnego obozu na Bałutach a jej częścią będą zakupione w środę nieruchomości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie