REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łódź miastem tężni

  • Autor: UM Łódź
  • 27 kwi 2018 15:23
Łódź miastem tężni
fot. UM Łódź
Łódź miastem tężni
Łódź miastem tężni

Tuż przed majówką została uruchomiona tężnia solankowa w parku Podolskim w Łodzi. Oprócz tego obiektu, na terenie miasta w tym roku powstanie jeszcze 6 nowych tężni.

REKLAMA

Pierwsza osiedlowa tężnia solankowa w parku Podolskim została oddana do użytku przed majówką. Powstała ona w ramach konkursu na zadania inwestycyjne dla Rad Osiedli. Jej koszt to niecałe 340 tys. zł. Jak poinformowała Beata Jędrusiak, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, jeszcze w tym roku (we wrześniu) w parku Podolskim powstanie druga tężnia. Zostanie ona zrealizowana, podobnie jak pięć innych tężni w ramach budżetu obywatelskiego. Łączny koszt budowy tężni w 2018 r. to 2,21 mln zł.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku łodzianie zgłosili do BO 6 projektów związanych z budową tężni i wszystkie 6 wygrało w głosowaniu. O tym, że łodzianie bardzo polubili tężnie może świadczyć fakt, że w tegorocznym budżecie obywatelskim zgłoszono aż 11 projektów budowy takich obiektów, jednak czy wszystkie one powstaną okaże się dopiero po głosowaniu.

Bogusław Hubert, radny RM i przewodniczący Rady Osiedla Zarzew powiedział: - Park Podolski zawsze był zielonym zapleczem dla osiedli Zarzew i Dąbrowa. Zaproponowaliśmy budowę tężni w parku ze względów na jej walory zdrowotne. Mamy też nadzieję, że będzie to miejsce integrujące mieszkańców obu osiedli.

Do budowy tężni używane są gałązki krzewów tarniny – to po nich spływa solanka rozbijając się na mniejsze krople, a dzięki warunkom atmosferycznym (promieniom słonecznym i podmuchom wiatru) powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowie mikroklimat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie