REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łódź przeznaczy miliony na modernizację domów kultury

  • Autor: PAP
  • 02 lut 2018 12:39
fot. pixabay.com

Osiem mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury przeznaczą władze miasta. Prace w placówkach mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2019 r. - poinformował Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

REKLAMA

Projekt obejmuje m.in. modernizację budynków, zakup nowego multimedialnego sprzętu, rozwój przestrzeni wystawienniczych, rozbudowę sceny teatralnej oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2019 roku będzie można korzystać z nowych pracowni twórczych, przestrzeni edukacyjnych, sali baletowej oraz profesjonalnie wyposażonego teatru.

Gawlik wyjaśnił, że z miejskich pieniędzy skorzystać mają m.in. Poleski Ośrodek Sztuki wraz z filią Teatr Szwalnia, Dom Kultury "502", Dom Kultury "Widok" należące do Widzewskich Domów Kultury oraz Ośrodek Kultury Łódź-Górna. Przypomina on jednocześnie, że budynki, w których działają niektóre z tych placówek wpisane są do rejestru zabytków.

Willa Otto Haesslera, w którym mieści się Ośrodek Kultury Łódź-Górna oraz otaczający go ogród, jest "charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem łódzkiej przeszłości industrialnej, włókienniczej i wielokulturowej". Dom od frontu posiada strzelistą kopułę, spadzisty dach, dawniej były tu też przeszklone werandy oraz osobne wejście dla służby.

Budynek powstał w niespotykanym w Łodzi stylu szwajcarsko-alpejskim. W ogrodzie utworzono staw, a na granicy działki przepływała rzeka Dąbrówka. Na początku XX wieku willa została rozbudowana o wschodnią część. Po II wojnie światowej rodzina Haesslerów wyjechała do Niemiec, a rodzina właściciela zrezygnowała z roszczeń do nieruchomości, zastrzegając przeznaczenie

willi na cele społeczne i kulturalne.

Obiekt, w którym działa Poleski Ośrodek Sztuki (POS), wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej "skomercjalizowanej". Na przełomie 1989 i 1990 r. rezydencję przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na POS. W willi zachowane zostały stylowe żyrandole i drzwi wahadłowe.

Z kolei Dom Kultury "Widok" mieści się w budynku dawnej willi Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury Bawełnianej wzniesionej w 1910 roku.

Jak informuje Gawlik, rocznie z oferty łódzkich domów kultury korzysta ok. 150 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie