REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura

  • Autor: UM Łódź
  • 18 sty 2018 15:46
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
fot. UM Łódź
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura

18 stycznia 2017 roku wystartował w Łodzi projekt rewitalizacji zabytkowej szkoły Grohmana. W uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego i ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zabytkową nieruchomość, która po przebudowie zamieni się w nowoczesny kompleks biurowo-mieszkalny uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, parlamentarzyści, władze łódzkich uczelni wyższych, przedstawiciele wojewódzkiego i miejskiego urzędu ochrony zabytków, wykonawcy projektu.

REKLAMA

18 stycznia 2017 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne zabytkowego kompleksu szkoły Grohmana, zlokalizowanego w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group. Nieruchomość, która docelowo będzie nosiła nazwę Targowa 77, będzie oferować najwyższej klasy przestrzeń biurowo-usługową. W ramach projektu wzniesiony zostanie również kameralny i stylowy budynek mieszkalny w zabudowie wielorodzinnej. Planowana kompleksowa przebudowa i rozbudowa nieruchomości pozwoli przywrócić gospodarcze i społeczne funkcje temu obszarowi miasta i jest prowadzona zgodnie z aktualnymi trendami rewitalizacji Łodzi.

Targowa 77 zapewni inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Stworzy otwartą, atrakcyjną przestrzeń publiczną z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta. Projekt przyczyni się również do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia. – powiedział Jerzy Pietrucha, przedstawiciel inwestora, spółki Royal Mill Investment Group.

Historia Targowej 77 sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy właścicielem gruntów został Ludwik Grohman. Budynek wzniesiono w 1914 roku wg projektu architekta Piotra Brukalskiego jako szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników. W 1921 roku nieruchomość nabyło Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera. Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, a następnie szkoły specjalnej (SPS nr. 165). W 1972 roku powstała w budynku Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie, w latach 80-tych, w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny. W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a nazwa zmieniona na łódzkie CDNiKP. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.07.2008 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/59.

Projekt zakłada przebudowę całości i dobudowanie drugiej kondygnacji nad częścią stanowiącą kiedyś salę gimnastyczną. Powstaną w nim najwyższej klasy powierzchnie biurowe. Od strony wschodniej budynek zyska nową przestrzeń z szybem windowym, umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. W efekcie powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększy się o 400 mkw., z 800 do 1.200 mkw. Inwestor przywróci świetność nieruchomości z zachowaniem wszystkich wymogów konserwatorskich.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie m.in. wymianę stropów z drewnianych i stalowo-ceramicznych na żelbetowe, wymianę uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, przebudowę ścian i sposobu podparcia schodów przy wejściu do budynku, zamurowanie istniejących i wykonanie nowych otworów drzwiowych, naprawę uszkodzonych fragmentów istniejących murów.

Koncepcja zagospodarowania terenu Targowa 77 przewiduje również wzniesienie nieruchomości o trzech kondygnacjach mieszkalnych, w zabudowie wielorodzinnej. Zaprojektowano kameralny, stylowy obiekt o bardzo wysokich standardach architektury, o charakterze ekskluzywnej willi miejskiej. Dzięki ceglanej elewacji, stylowym detalom i dużym przeszkleniom, budynek będzie doskonale harmonizował z otoczeniem. Zaprojektowano w nim kilkanaście różnej wielkości komfortowych mieszkań i apartamentów, wyposażonych w obszerne tarasy i balkony.

Mamy ogromny szacunek dla historii tego miejsca, gdzie nadal czuć obecność rodziny Grohmanów a dobrą atmosferę dla biznesu i ducha przedsiębiorczości dodatkowo podkreśla sąsiedztwo Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W procesie przebudowy blisko współpracujemy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków  – dodaje Jerzy Pietrucha

Inwestor powierzył opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu dwóm uznanym biurom projektowym, posiadającym ogromne doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych budynków. Projekt nieruchomości biurowo-usługowej wyszedł spod ręki architekta Romana Staszewskiego, natomiast projekt nieruchomości mieszkalnej opracowała Autorska Pracownia Projektowa Draft Moniki Wojnarowskiej. Wykonawcą prac jest przedsiębiorstwo EKSA. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na koniec 2018 roku.

Nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie biurowo-mieszkalne, unikalne rozwiązania architektoniczne oraz świetna lokalizacja to jedne z wielu atutów, które sprawiają, że kompleks Targowa 77 będzie wyjątkowy w swojej klasie.

To tutaj przecinają się ważniejsze szlaki biznesowe, kulturalne i handlowe miasta. Targowa 77 oferuje dogodne połączenie ze Śródmieściem, dworcem Łódź Fabryczna, lotniskiem im. Władysława Reymonta, teatrami i centrami handlowymi. W pobliżu Targowej 77 mają swoje siedziby Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, prestiżowe łódzkie uczelnie, m.in znana na całym świecie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, a także Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Po drugiej stronie ulicy Targowej, znajdują się słynne Beczki Grohmana. Budynek sąsiaduje z pozostałością starego parku, który po renowacji drzewostanu utworzy przyjazną enklawę zieleni w środku zaniedbanego dotąd kwartału.

Akt erekcyjny podpisali zaproszeni goście: przedstawiciele inwestora, władz samorządowych, miejskich, wykonawcy, przedstawiciele wojewódzkiego i miejskiego urzędu ochrony zabytków. W ceremonii, w imieniu arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego, uczestniczył ksiądz Tomasz Bartczak ekonom archidiecezji łódzkiej.

Na zakończenie uroczystości tuba zawierająca akt erekcyjny,  monety 1, 2 i 5 groszy, zdjęcia z placu budowy i najbliższego terenu, jak również wydania Dziennika Łódzkiego i Gazety Wyborczej z 18 stycznia 2018, została wmurowana razem z kamieniem węgielnym w ścianę rewitalizowanej szkoły. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie