×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź się zmienia. Przybywa biurowców, a kolejne są planowane

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 lip 2018 10:11
Łódź się zmienia. Przybywa biurowców, a kolejne są planowane
Na rewitalizowanych terenach zwiększa się dostępność atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji dla budownictwa inwestycyjnego. Przykładem może być Textorial Park II – inwestycja St. Paul’s Development Polska, obejmująca teren dawnych magazynów fabryki Scheiblera, zlokalizowana między ulicami Tymienieckiego i Fabryczną, w sąsiedztwie parku Źródliska, fot. mat. prasowe

Od kilku lat nie ma miesiąca, żeby nie ogłaszano w Łodzi otwarcia lub budowy nowego biurowca. Prognozy podają, że w 2018 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej przekroczą pół miliona metrów kwadratowych, zaś rynek w dalszym ciągu będzie przeżywał falę wzrostu.

REKLAMA

W rankingu rynków regionalnych Łódź plasuje się na czwartym miejscu – w porównaniu z rokiem 2017 to awans aż o dwie pozycje. Wprawdzie strata do prowadzących wśród regionów Krakowa i Wrocławia jest dość znacząca (stolica Małopolski może poszczycić się przeszło milionem metrów kwadratowych biur, Dolny Śląsk zbliża się do tej liczby), ale kolejne w rankingu Trójmiasto jest coraz bliżej. Łódź przeskoczyła Katowice oraz Poznań, zostawiając daleko w tyle Lublin i Szczecin. Dojrzałość łódzkiego rynku biurowego jest zasługą bardzo dobrze rozwijającego się sektora inwestycyjnego.

Co – oprócz inwestycyjnej hossy, która obejmuje całą Polskę – składa się na biurową atrakcyjność Łodzi? Źródeł sukcesu jest kilka: popyt na powierzchnie tego typu przychodzi wraz z rozwojem branży nowoczesnych usług biznesowych: BPO, SSC, ITO, R&D. Raport „Office Market in Łódź”, przygotowany przez OPG Property Proffesionals oraz Uniwersytet Łódzki, podaje, że w korporacjach i outsourcingu pracuje dziś w Łodzi blisko 20 tysięcy osób, zatrudnienie wzrasta średnio o 12-15 proc. rocznie, zaś do blisko 70 firm z tych branż dołączają kolejne. Co ważne, mowa tutaj nie tylko o prostym outsourcingu zadań księgowych, ale o znacznie bardziej skomplikowanych i wymagających procesach.

Dobra koniunktura na łódzkim rynku bazuje także na dobrej współpracy z ośrodkami akademickimi, które rokrocznie dostarczają kilku tysięcy pracowników do przedsiębiorstw, wybierających Łódź na swoją siedzibę. Z nowoczesnym biznesem współpracują największe łódzkie uczelnie: Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Znakomitym przykładem takiej kooperacji może być chociażby Centrum Transferu Technologii – pierwsza w kraju spółka celowa działająca przy uczelni, której zadaniem jest komercjalizacja technologii stworzonych w murach Politechniki Łódzkiej.

Nie bez znaczenia jest także wsparcie nowych inwestycji ze strony władz lokalnych. Mowa tutaj o miejskich funduszach, przeznaczanych m.in. na rozwój biotechnologii i innowacji. Działający od 2010 roku Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny jest miejscem, gdzie biznes spotyka się z nauką. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z najwyżej ocenianych w Europie, zaś prezydent Hanna Zdanowska stara się sprowadzać inwestorów nie tylko z Zachodu, ale także z Chin czy Indii. Pozytywny wizerunek buduje program „Młodzi w Łodzi”, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi do wiązania swojej przyszłości z miastem – obejmuje on nie tylko praktyki i staże, ale także wsparcie finansowe w ramach funduszy stypendialnych.

Kluczem do atrakcyjności Łodzi wydaje się być także rewitalizacja: nie tylko w zakresie tzw. Nowego Centrum Łodzi, obejmującego tereny wokół dworca Łódź Fabryczna, ale także poza ścisłym centrum miasta. Przykładem może być kompleksowy program rewitalizacji Księżego Młyna – miasta w mieście, pofabrycznej dzielnicy stworzonej przez XIX-wiecznego fabrykanta Karola Scheiblera. Na unikatowym w skali Europy terenie powstały fabryki włókiennicze, magazyny, a także domy fabrykanckie (tzw. famuły), sklepy, szkoła i pałac właściciela. Obecnie Księży Młyn ulega znaczącym przeobrażeniom, stając się kameralną i zieloną dzielnicą, w której rodzi się życie artystyczne miasta. Rewitalizacja pozytywnie wpływa na wizerunek miasta oraz dynamizuje lokalną gospodarkę i infrastrukturę komunikacyjną.

Na rewitalizowanych terenach zwiększa się dostępność atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji dla budownictwa inwestycyjnego. Przykładem może być Textorial Park II – inwestycja St. Paul’s Development Polska, obejmująca teren dawnych magazynów fabryki Scheiblera, zlokalizowana między ulicami Tymienieckiego i Fabryczną, w sąsiedztwie parku Źródliska. Projekt biurowca potwierdza regułę, zgodnie z którą coraz większy nacisk stawia się na nowoczesne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych. Ponad połowa całkowitych zasobów powierzchni biurowej w Łodzi to obiekty o najwyższym standardzie (klasa A).

Dbałość o produktywność pracowników przejawia się w poprawie jakości miejsca pracy, co z kolei dość wyraźnie przekłada się na wyniki finansowe firm. O ile jakość zieleni i otoczenia wokół biurowców NCŁ może czasami budzić wątpliwości, to inne inwestycje pokazują, w jaki sposób radzić sobie z zagospodarowaniem terenów otaczających biura. We wspomnianym budynku Textorial Park wyróżnikiem będą nie tylko działania rewitalizacyjne, ale wysoka jakość przestrzeni wspólnych. Inwestor, wykorzystując ideę placemakingu, dąży do wykreowania miejsca, które będzie żyło także po godzinach pracy, stając się naturalnym miejscem spotkań. Oprócz kawiarni i restauracji inwestor przewiduje także miejsce na przedszkole, publiczną bibliotekę, punkt medyczny czy biura coworkingowe.

– Przyszłość rynku biurowego w Łodzi zapowiada się bardzo ciekawie – zapewnia Michał Styś, CEO OPG Property Professionals, autora raportu „Office Market in Łódź 2018”. I przekonuje, że to konsekwencja realizowanej polityki infrastruktury i promocji miasta, co przynosi widoczne efekty. – Kolejnym elementem, który może mieć duży wpływ na rozwój rynku, jest szeroko zakrojony program rewitalizacji. Przedsięwzięcie powinno wygenerować dodatkową podaż biur w doskonałych lokalizacjach dla mniejszych najemców – dodaje Michał Styś.

Na znaczenie promocji, jaka towarzyszyła kandydaturze Łodzi na gospodarza Wystawy Światowej EXPO 2022 (ostatecznie wydarzenie trafiło do Buenos Aires), zwraca uwagę dr Konrad Żelazowski z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. – Dzięki nowoczesnym powierzchniom biurowym oraz doskonałym połączeniom kolejowym z resztą kraju, teren NCŁ może już w niedalekiej przyszłości konkurować o najlepszych najemców z biurowcami w Warszawie – zapewnia Konrad Żelazowski. Czas pokaże, w jakim stopniu te prognozy się spełnią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie