Łódź stawia na plenerowe siłownie dla seniorówUM Łódź - 07-11-2018 15:42


Przy przychodni Miejskiego Centrum Medycznego "Bałuty" w Łodzi powstaje Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Dobiegają końca prace przy dwóch plenerowych, międzypokoleniowych siłowniach.

Przy ul. Libelta 16, przy miejskiej przychodni należącej do Miejskiego Centrum Medycznego "Bałuty", powstaje nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Jednym z elementów Centrum będą dwie zewnętrzne siłownie ulokowane po dwóch różnych stronach budynku przychodni.

- Obiekty te z założenia mają "łączyć pokolenia", czyli seniorów korzystających z Centrum oraz młodzież z pobliskiego osiedla oraz szkół - powiedział Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi.

Pierwsza instalacja to typowa siłownia przystosowana do potrzeb i możliwości osób starszych, które chcą się rehabilitować oraz zachować sprawność. Ten typ urządzeń znany jest łodzianom korzystającym z przy przychodni przy ul. Łanowej na Bałutach. Druga instalacja to urządzenia do tzw. kalisteniki, czyli - tłumacząc z greki - łączące "siłę i piękno".

- Trening jest tu oparty na wykorzystywaniu ciężaru ciała, systemu "podciągnięć" - tłumaczy Sebastian Seraficki, koordynator Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Bałutach i instruktor, dodając: - Są to urządzenia wykorzystywane również do street workout. Rozmawiamy z pobliskimi szkołami, które mogłyby korzystać ze specjalnych pokazów czy nawet wykorzystywać urządzenia do ćwiczeń.

Teren siłowni został wyposażony w lampy solarne, czyli bez dodatkowych kosztów na oświetlenie obiekty można będzie wykorzystywać np. wieczorami.

Powstające Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora będzie mieściło się na parterze i będzie wyposażone m.in. w podjazd dla wózków inwalidzkich. W budynku trwają prace adaptacyjne części pomieszczeń przychodni na potrzeby Centrum. 120 mkw. powierzchni, które zajmowała poradnia dla dzieci będzie wyremontowane, na nowo wyposażone i wiosną oddane pod potrzeby seniorów z Bałut. Będzie tam: sala komputerowa, sala do ćwiczeń gimnastycznych i jednocześnie wykładowa, kuchnia, dwie łazienki - w tym jedna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybrany jest wykonawca prac. Inwestycja będzie kosztowała ok. 380 tys. zł - wraz z wyposażeniem.

Otwarcie Centrum planowane jest w pierwszym kwartale 2019 r. Inwestycja jest warta prawie 400 tys. zł, a pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

Z Miejskim Centrum Medycznym związanych jest ok. 150 seniorów, którzy m.in. korzystają z zajęć organizowanych w ramach projektu BO przy ul. Łanowej i Nastrojowej (m.in. nordic walking, ćwiczenia ogólnorozwojowe).

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy przychodni Miejskiego Centrum Medycznego "Bałuty" będzie trzecim takim obiektem w Łodzi. Jedno od roku działa przy ul. Szpitalnej na Widzewie, kolejne budowane jest Centrum przy Cieszkowskiego na Górnej.