REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto

  • Autor: PropertyDesign.pl/AS
  • 23 mar 2021 09:00
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto

Łódź od kilku lat nazwać jest nie tylko placem budowy wielu inwestycji, ale także miejscem, w którym realizowane są jedne z najbardziej spektakularnych rewitalizacji i oryginalnych w skali kraju projektów. Od planowanej przebudowy famuł Poznańskiego, po II etap nagradzanej wielokrotnie inwestycji Monopolis: Łódź ma jeszcze wiele do pokazania!

REKLAMA

Przebudowa domów robotniczych: Famuły Poznańskiego

Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni miejskiej przy ul. Ogrodowej w Łodzi wraz z historycznymi budynkami Famuł fabrykanckich Izraela Poznańskiego, powstałych w latach 1879-1896. O ich wartości historycznej świadczy fakt, że są jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.

Przebudowa trzech domów robotniczych będzie jednym z największych projektów rewitalizacji w mieście. Domy robotnicze Poznańskiego mają, bagatela, 30 mkw. powierzchni. Znajdą się w nich mieszkania, sklepy, restauracje, a nawet hostel. Jak zapowiada łódzki magistrat, przebudowa ma się rozpocząć w okolicach wakacji.

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła w marcu br. przetarg na wybór partnera do projektu, który planowo ma być realizowany w formule PPP, czyli w porozumieniu z prywatnym partnerem.

Monopolis po raz drugi

W lipcu 2020 r. Virako, deweloper kompleksu Monopolis, podjął decyzję o rozpoczęciu realizacji drugiego etapu inwestycji. W jego ramach powstaną dwa budynki - M3 o wysokości ponad 49 metrów (12 kondygnacji) i M4 (3 kondygnacje) o łącznej powierzchni najmu biur - 8650 mkw. i usług - 750 mkw. oraz garaż podziemny dla 100 samochodów.

Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponad stuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego. Górne kondygnacje to już przeszklona fasada, lekko cofnięta w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.  

Za projekt inwestycji odpowiada Grupa 5 Architekci. Planowany termin zakończenia budowy drugiego etapu to III kwartał 2021.

Przeczytaj także >> Remonty i rewitalizacje: tak polskie miasta odzyskują blask

(Nie tylko) z myślą  o World Horticultural EXPO

W 2018 r. miasto Łódź wygrało międzynarodowy przetarg na organizację Horticultural EXPO (znanego również jako Green EXPO) - międzynarodowej wystawy poświęconej wykorzystaniu zieleni i kształtowaniu krajobrazu w środowisku miejskim. Masterplan dla terenu World Horticultural EXPO został przygotowany przez Chapman Taylor. Wystawa była pierwotnie zaplanowana na 2024 r., pandemia COVID-19 doprowadziła do przełożenia tego wydarzenia na 2029 r.

80-hektarowy projekt jest swego rodzaju pionierskim, gdyż o ile dotychczasowe realizacje World Horticultural EXPO powstawały na odległych, niezagospodarowanych terenach, to w Łodzi jest on zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, niedaleko głównego dworca kolejowego Łódź Fabryczna i otoczony tkanką miejską. Teren obejmuje dwa istniejące parki – Park 3 Maja i Baden-Powella, tereny przylegające do łódzkiego Uniwersytetu Medycznego oraz części poprzemysłowych terenów tzw. Zatorza.

Koncepcja masterplanu autorstwa Chapman Taylor w szerokim zakresie podkreśla proekologiczne znaczenie regeneracji, odnawialności, recyklingu, powtórnego wykorzystania czy ewolucji w sposobie użytkowania. Funkcje masterplanu zostały zaaranżowane wokół czterech motywów tematycznych, wypracowanych w konsultacjach z miastem i ponad 50 innymi organizacjami.

Po zakończeniu Wystawy wszystkie elementy EXPO będą służyć mieszkańcom Łodzi. Część obiektów pozostanie, podczas gdy inne będą przystosowane do nowych funkcji, takich jak stałe przestrzenie wystawiennicze oraz obiekty biznesowe, administracyjne, kulturalne, edukacyjne, zdrowotne, sportowo-rekreacyjne, wypoczynkowe i gastronomiczne - wszystkie w większości zachowanym i starannie utrzymanym zielonym otoczeniu krajobrazowym. Niektóre pawilony, struktury i instalacje zostaną przeniesione w inne lokalizacje w mieście, głównie na publiczne tereny zielone, parki, skwery i place miejskie.

Horticultural EXPO jest częścią długoterminowej strategii rozwoju miasta - wprowadzanie znacznie więcej zieleni w tkankę miejską jako motoru regeneracji urbanistycznej miasta, tworzenie ogrodów kieszonkowych, woonerf’ów (ulic deptaków) oraz koncepcja ponad 120 km Zielonych Szlaków jako podstawowych elementów Błękitno-Zielonej Sieci - strategii zagospodarowania przestrzennego łączącego miasto z jego zielonym otoczeniem, parkami krajobrazowymi i lasami, rzekami, zbiornikami i szlakami wodnymi.

Drewniany hotel w centrum miasta: Breath-In

Architekci z pracowni MAKAA zaprojektowali na niewykorzystanej narożnej działce w Łodzi hotel Breath In. 

– Projektując zabudowę dla narożnej działki w samym centrum miasta wiedzieliśmy, że musimy zmierzyć się z silnym kontekstem historycznym. Puste, narożne działki w centrum Łodzi to celowy zamysł sprzed kilku dekad, na poszerzanie przestrzeni publicznych w gęstej siatce wąskich ulic. W praktyce, tylko niewielka ilość tych narożników została faktycznie zagospodarowana, a pozostawiona sama sobie większość z nich, przytłacza przez zaniedbany wygląd lub pozostaje działkami-widmo, które nie istnieje w świadomości mieszkańców – mówią twórcy projektu. – Mała narożna działka wewnątrz XIX wiecznej tkanki historycznego centrum Łodzi stała się pretekstem do poszukiwania nowych interpretacji historycznej miejskiej zabudowy – dodają. Twórcy koncepcji hotelu stworzyli ją w poszanowaniu historycznych wzorców kompozycji miast, według których narożniki miejskie miały domykać pierzeje i podkreślać skrzyżowanie, najlepiej przez zwiększoną wysokość lub wyróżniającą się formę.

W nawiązaniu do kontekstu miejsca, architekci zaproponowali bryłę opartą na sylwetce klasycznej, narożnej kamienicy z mansardowym dachem. Jednocześnie sama fasada budynku kontrastuje z otaczającą ją zabudową, a jej proste pionowe drewniane lamele stanowią przeciwwagę dla zdobnych, pełnych detali i ornamentów fasad okolicznych kamienic. – Prosta forma i kompozycja będąca powiększeniem archetypicznej fasady domu sprzyjać ma atmosferze małego lokalnego hotelu, w którym można łatwo poczuć atmosferę miasta – wyjaśniają architekci.

Ważnym aspektem projektu, który przewiduje powstanie budynku niemal w całości opartego na drewnianej konstrukcji CLT jest ekologia. Materiał ten powstaje z recyklingu i jest łatwy w ponownym wykorzystaniu.

Termin realizacji inwestycji nie jest jeszcze znany.

Fuzja, czyli nowe place miejsce, tereny zielone i przestrzenie wspólne

Fuzja to projekt spod kreski Medusa Group, realizowany przez Echo Investment, który przywróci życie dawnej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi. Na blisko 8 hektarach przy ul. Tymienieckiego trwa rewitalizacja dotychczas zamkniętego fragmentu miasta, który – wraz z oddaniem pierwszego fragmentu placu przy Elektrowni latem 2021 r. – otworzy się na mieszkańców, pracowników i odwiedzających.

Docelowo cały projekt będzie składał się z czterech apartamentowców z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Będą one otwarte nie tylko dla pracowników czy mieszkańców Fuzji, ale będą mogli z nich korzystać wszyscy odwiedzający. 

Widzewska Manufaktura jak nowa

Koncepcja Cavatina Holding na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną.

Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni "amerykańskiej" (przerabiano w niej bawełnę z USA), natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni. Jest to możliwe dzięki specustawie deweloperskiej zaakceptowanej przez Radę Miejską Łodzi, a pozwalającą na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Celem zespołu projektowego kompleksu nowej Widzewskiej Manufaktury było stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca. W projekcie architektonicznym staraliśmy się zachować elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych. Projektując wykorzystaliśmy charakterystyczne słupy żeliwne, zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i na terenie parku. Estetyka bryły obiektu biurowego w części nadbudowywanej inspirowana była układem nici przędzalnianych. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi połączyliśmy tkankę historyczną z architekturą współczesną, w oryginalnym układzie urbanistycznym. Odnosząc się do wspomnianego już założenia zieleni parkowej, zostanie ono uzupełnione o nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Planujemy także re-kompozycję układu ścieżek i małej architektury. Całość obszaru zostanie zrewitalizowana i wyeksponowana. - podkreśla architekt prowadzący, Dominika Grabowska-Ropek, Dział Projektowania Inwestycji, Cavatina Holding.

Nowe Żelazko

Przeznaczony pod budowę apartamentowca teren przy ul. Struga 22 w Łodzi cechuje się charakterystycznym zwężeniem, kształtem przypominającym żelazko, a jego powierzchnia liczy 1105,00 mkw. Stąd powstała nazwa New Iron: Nowe Żelazko. Realizowany przez Aura Development budynek będzie składał się z 5-6 kondygnacji oraz trzech różnych wysokości: 26, 22 i 18 metrów. Takie zróżnicowanie wysokości wynika z konieczności zastosowania się do zapisu planu miejscowego. Poprzez zrównanie się z sąsiadującym budynkiem, architekt nawiązuje również do okolicznej architektury.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż budynek tworzą tylko dwie elewacje połączone zaobleniem. Architekt chciał stworzyć bryłę, która będzie ważnym punktem na mapie miasta, chciał również nawiązać do wielkomiejskiego stylu, tworząc formę nieoczywistą przez swój kształt.

– Zaokrąglony narożnik budynku przy skrzyżowaniu z ulicą Wólczańską zaprojektowałem jako szklaną bryłę biegnącą od 2 do 6 kondygnacji budynku. Na parterze kontynuacją szklanej tuby jest okrągły słup podtrzymujący nadwieszenie. Ostatnia, najwyższa kondygnacja budynku jest przeszklona i tworzy ze szklanym narożnikiem jedną bryłę. Zabieg ten ma na celu podkreślenie kształtu działki i zaakcentowanie strefy zwiększonej wysokości – wyjaśnia architekt Marcin Tomaszewski, właściciel pracowni REFORM Architekt.

Poza wymagającym kształtem działki, przed architektem Marcinem Tomaszewskim stało kolejne wyzwanie. Budynek zaprojektowany przy ulicy Struga znajduje się w strefie konserwatorskiej, konieczne było zatem uwzględnienie historycznego podziału działki na elewacji budynku. – Zgodnie z wytycznymi konserwatora, historyczny podział działki został odzwierciedlony w konstrukcji bryły poprzez wprowadzenie dylatacji konstrukcyjnej w miejscu podziału, a także w elewacji przez podzielenie jej na dwie części. Obie utrzymane zostały w tej samej stylistyce i konwencji, tworząc spójną całość – mówi Tomaszewski.

Z publicznie dostępnym dachem: Fern Office

Firma zarządzająca projektem przestrzeni OFF Piotrkowska Center w Łodzi, OPG Property Professionals realizuje zaprojektowany przez NOW Biuro Architektoniczne budynek Fern. Będzie on pięciopiętrowym, nowoczesnym budynkiem biurowym klasy A+ z silnie zaakcentowaną funkcją handlowo-usługową na dolnych kondygnacjach. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 8 045 metrów kwadratowych zaoferuje 7 624 mkw. powierzchni najmu, podzielonej na biura oraz lokale użytkowe.

Budynek, który wypełni pierzeję ulicy Piotrkowskiej, wyróżni na mapie Łodzi publicznie dostępny dach, na który wyniesiona zostanie działająca tu obecnie strefa relaksu, a także niestandardowa, bo wysoka aż na 3 kondygnacje brama prowadzącą w głąb terenu dawnej fabryki Franciszka Ramischa. Wzdłuż utworzonego w ten sposób pasażu handlowego znajdzie się miejsce na kolejne sklepy, butiki i restauracje. Projekt przygotowała pracownia NOW Biuro Architektoniczne z siedzibą na „OFFie”.

W tym samym czasie zespół OPG Property Professionals planuje poprowadzić jeszcze jedną inwestycję – wielopoziomowy parking z unikatową, żywą elewacją oraz instalacjami sportowo-rekreacyjnymi na dachu. Oprócz 222 stanowisk, parkowanie ułatwi m.in. elektroniczna sygnalizacja dostępnych miejsc oraz inteligentne windy samochodowe.

Oddanie budynku do użytku to IV kwartał 2022 roku.

W samym centrum Łodzi: Manu Park

Manu Park to wielofunkcyjna inwestycja powstająca przy ul. Ogrodowej w samym sercu Łodzi. Dzięki wyjątkowej lokalizacji obiekt oferować będzie dogodny dostęp do szeregu atrakcji, m.in. w centrum handlowo-kulturalnym Manufaktura, w Muzeum Sztuki MS2, w Pałacu Izraela Poznańskiego i przy ulicy Piotrkowskiej. Unikatowe położenie vis a vis Parku Staromiejskiego stwarza możliwość rekreacji oraz sportowych aktywności na świeżym powietrzu. Cała okolica jest przykładem udanego połączenia starej architektury z nowymi inwestycjami, które świetnie wpisują się w rewitalizowaną przestrzeń. 

– Tworzymy jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji w łódzkim Śródmieściu. Dzięki doskonałej lokalizacji i wyjątkowej architekturze Manu Park stanie się wkrótce nowym symbolem i wizytówką tej części miasta. Dostrzegają to nasi klienci, o czym świadczy m.in. rekordowy poziom 90 zarezerwowanych mieszkań w pierwszym tygodniu sprzedaży. Na obecnym etapie dostępne są już ostatnie wolne lokale. Dzięki pozyskanemu we współpracy z Upper Finance finansowaniu możemy w optymalny sposób wykorzystać środki, jakimi dysponujemy na realizację tej inwestycji i kolejnych projektów w naszym portfolio – zapewnia Tomasz Świeboda, prezes Real Development Group.

Projekt Manu Park został stworzony przez pracownię Design Lab Group, która zdołała doskonale połączyć funkcjonalność i najnowsze rozwiązania architektoniczne z dbałością o detale i estetykę. 142 mieszkania i 8 lokali zaprojektowanych zostało na 6 kondygnacjach, dodatkowo projekt posiada 2 lokale użytkowe usytuowane na parterze. Nowoczesna bryła zapewnia maksymalne doświetlenie większości budynku, co ma ogromne znaczenie dla przyszłych mieszkańców. Atrakcyjność inwestycji podnoszą duże przeszklenia, przestronne loggie dostępne już od pierwszego piętra oraz tarasy na dachu z panoramą miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie