REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łódź wesprze rewitalizację prywatnych zabytków

  • Autor: UM Łódź
  • 05 mar 2018 12:08
Łódź wesprze rewitalizację prywatnych zabytków
Ostateczną listę beneficjentów programu ma zatwierdzić na najbliższej sesji Rada Miejska , fot. Łukasz Pogorzelski / UMŁ

Rada Miejska w Łodzi na najbliższej sesji ma podjąć uchwałę w sprawie dofinansowania remontu obiektów zabytkowych pozostających w rękach prywatnych.

REKLAMA

- Program rewitalizacji obejmuje nie tylko tak zwaną rewitalizację obszarową zasobów komunalnych w centrum Łodzi, ale również wsparcie innych właścicieli w staraniach o ratowanie i remonty obiektów zabytkowych. Co roku Rada Miejska przyznaje tego typu dotacje dla osób prywatnych, wspólnot mieszkaniowych, instytucji, organizacji społecznych, czy związków wyznaniowych, administrujących nieruchomościami wpisanymi do rejestru zabytków. W tym roku kwota na ten cel wynosi 2,5 mln zł - tłumaczy Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Jak poinformowała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków, w ramach konkursu wpłynęło 37 wniosków, z których komisja rekomendowała 19, w tym: 9 kamienic, pałac, 3 wille, budynek przemysłowy, 7 obiektów sakralnych, kilka pomników na cmentarzach.

Kryteria przyznawania dofinansowania dotyczą m.in. stanu technicznego, lokalizacji w prestiżowych obszarach, wkładu własnego wnioskodawców oraz spełnianych funkcji publicznych.

Na liście dotacji znalazła się np. kamienica przy ul. Piotrkowskiej 111 oraz na rogu ul. Piramowicza i Narutowicza, a także kościół pw. Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności.

Ostateczną listę beneficjentów programu ma zatwierdzić na najbliższej sesji Rada Miejska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie