Łódź z umowami na kolejne remonty kamienic w śródmieściuwww.lodz.pl - 17-06-2020 16:23


Łódź podpisała umowy na remont kolejnych kamienic w centrum miasta, informuje portal lodz.pl. Trwa etap projektowania, wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane.


- Na początku czerwca podpisaliśmy umowy na generalny remont i przebudowę budynków przy ulicy Północnej 7 i 23. W chwili obecnej trwa etap projektowania, prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Łącznie w obu kamienicach oddamy do użytkowania 60 komfortowych mieszkań komunalnych i 4 lokale dla mikro przedsiębiorców. Ale to nie wszystko - przy ulicy Północnej 23 powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza ze świetlicą artystyczną oraz środowiskowy dom samopomocy – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Przy ulicy Północnej 7 budynki zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. Wewnętrzny układ budynków również ulegnie przebudowie.

- Wszystkie mieszkania posiadać będą kuchnie lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Oddamy do użytkowania w pełni wyposażone, komfortowe lokale. Część z nich zostanie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmieni się również podwórze. Powstanie na nim strefa relaksu, czyli przyjemne miejsca do wypoczynku i sąsiedzkich spotkań. Pojawią się trawniki oraz posadzone zostaną liczne krzewy – dodaje Marta Terebus, projektantka.

Na ścianach budynków zainstalowane będą specjalne stelaże, na których zasadzone zostaną rośliny pnące tworzące efekt zielonych ścian. Na podwórzu staną również stojaki rowerowe oraz zbudowana zostanie stylizowana altana na odpady.

W budynku powstanie: 38 mieszkań komunalnych, w tym 10 mieszkań dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Wartość inwestycji: 10 489 000 zł.

Wykonawca: konsorcjum firm Jan Biernat Firma Projektowo-Budowlana, Katarzyna Kuczera INWESTREM Zakład Usług Projektowo-Inwestycyjnych.

Przy ulicy Północnej 23 budynki zostaną generalnie odnowione, zyskają nową elewację oraz zostaną podłączone do centralnego ogrzewania. Mieszkania posiadać będą osobne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki. Jeden z budynków po remoncie pełnił będzie funkcje środowiskowego domu samopomocy.

- Powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza oraz świetlica środowiskowa pełniąca rolę Centrum Aktywności Lokalnej. Budynki zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez instalację wind. Gruntowny remont przejdzie także podwórze, które pokryje głównie kostka z elementami betonowymi. Na wyznaczonym terenie zostanie zasiany trawnik – mówi Olga Kassyańska.

Zasadzonych zostanie 11 drzew, których wraz z istniejącymi będzie 20. Kosze na odpady znajdą swoje miejsce w estetycznej altanie. Na podwórku powstaną miejsca do wypoczynku z ławkami i stolikami. Nie zabraknie również miejsca dla dzieci, które będą mogły się bawić na bezpiecznym placu zabaw. Do ich dyspozycji będzie huśtawka, karuzela, zjeżdżalnia i piaskownica.

W budynku do użytkowania oddane zostaną 22 mieszkania komunalne, 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem, placówka opiekuńczo–wychowawcza, świetlica środowiskowa oraz środowiskowy dom samopomocy.

Wartość inwestycji: 13 360 000 zł

Wykonawca: konsorcjum firm FHU „WarBud” Wojciech Wardencki i WarBud Sp. z o.o.

Koniec inwestycji: kwiecień 2022 r.

Autor: Małgorzata Loeffler / ZIM