REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łodzianie wybrali projekty w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2021 12:56
Łodzianie wybrali projekty w ramach budżetu obywatelskiego
W głosowaniu na budżet obywatelski mieszkańcy Łodzi wybrali 257 projektów. Głosowano najchętniej na projekty związane ze zwierzętami i zielenią miejską. fot. Shutterstock

W głosowaniu na budżet obywatelski mieszkańcy Łodzi wybrali 257 projektów. Głosowano najchętniej na projekty związane ze zwierzętami i zielenią miejską.

REKLAMA

  • Ponad 87 tys. mieszkańców zagłosowało w IX edycji budżetu obywatelskiego w Łodzi. Wybrano łącznie 257 projektów, z czego 24 w ramach puli ponadosiedlowej. 
  • Łodzianie najchętniej głosowali na programy dotyczące zwierząt. W przyszłym roku w mieście powstaną m.in. budki lęgowe dla jerzyków na Starym Widzewie, hotele dla owadów na Stokach, a na Zarzewie zbudowany zostanie psi plac zabaw.
  • Ponad 70 projektów osiedlowych dotyczy zieleni w parkach, na skwerach czy też w pasach ulic i na chodnikach.
  • W sumie na realizację budżetu obywatelskiego w 2022 r. przeznaczone będzie 26 mln zł.

Urząd Miasta Łodzi poinformował we wtorek o wynikach tegorocznej IX edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Łodzianie wybrali w nim łącznie 257 projektów, z czego 24 w ramach puli ponadosiedlowej i 233 na osiedlach. Zagłosowało 87 397 osób.

Najpopularniejszy okazał się projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne", wspierający przede wszystkim czworonogi ze schroniska. W ubiegłym roku na projekt pod tym samym tytułem zagłosowało 10 tys. osób, w tym - 8 tys. Wówczas kwota projektu wynosiła 1 mln zł, a obecnie 500 tys. zł. Za te pieniądze powstaną m.in. nowe boksy dla zwierząt w schronisku, ale także sfinansowany zostanie program sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Część pieniędzy przeznaczona będzie także na sprzęt i dodatkowe patrole dla Sekcji Konnej i Animal Patrolu Straży Miejskiej.

W grupie projektów dotyczących osiedli również wybrano wiele związanych ze zwierzętami. Dzięki temu w przyszłym roku powstaną m.in. budki lęgowe dla jerzyków na Starym Widzewie, hotele dla owadów na Stokach, na Kozinach koty będą wyleczone i dokarmione, a na Zarzewie zbudowany zostanie psi plac zabaw.

Na osiedlach będą realizowane łącznie 233 projekty. Ponad 70 z nich dotyczy zieleni w parkach, na skwerach czy też w pasach ulic i na chodnikach. Często są to dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów czy kwiatów - np. cebulice w Pasażu Abramowskiego czy kwietna łąka przy Stawach Wasiaka. Inwestycje w parkach i na skwerach dotyczą także infrastruktury - elementów małej architektury, nowych placów zabaw, siłowni plenerowych, strefy do street workoutu.

Łodzianie chętnie głosowali także na projekty związane z czytelnictwem, dzięki czemu nowości wydawnicze powędrują w przyszłym roku do prawie 50 filii Miejskiej Biblioteki.

W sumie na realizację budżetu obywatelskiego w 2022 r. przeznaczone będzie 26 mln zł, w tym 5,5 mln zł na projekty ponadosiedlowe. W ubiegłorocznej edycji łodzianie zadecydowali o podziale 24 mln zł. Mimo ograniczeń związanych z pandemią zagłosowało ponad 68 tys. osób, wybierając 242 projekty - 20 osiedlowych i 20 ponadosiedlowych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie