
Łódzka ulica Włókiennicza jeszcze w tym roku odzyska kolejną perłę. Pod numerem 22, czyli w dawnym domu Moryca Tauberga, powstają nowoczesne wnętrza, komfortowe mieszkania i zielone podwórze. To jeden z ładniejszych budynków w centrum Łodzi, wypełniony licznymi zdobieniami i polichromiami.
– W ostatnich dniach wykonawca prowadził prace kamieniarskie na klatkach schodowych, układał panele podłogowe i montował drzwi w mieszkaniach, a na zewnątrz budynku trwało tynkowanie muru ogradzającego podwórko oraz montaż elementów stalowych. Kontynuowane były prace sztukatorskie na elewacji frontowej, a także prace konserwatorskie w przejeździe bramowym. W większości mieszkań na ukończeniu jest instalowanie grzejników i tzw. białego montażu w łazienkach. Sfinalizowano już montaż osprzętu elektrycznego, czyli gniazdek, włączników i rozdzielnic teletechnicznych – zapewnia Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.
W najbliższym czasie planowane jest wykonanie balustrad na klatkach schodowych, zakończenie prac renowacyjnych na elewacji frontowej i montaż drzwi zewnętrznych. Ekipy konserwatorskie przystąpią do wykańczania stolarki drzwiowej w mieszkaniach.
Wykonawca przewiduje też, że już wkrótce rozpocznie nasadzenia zieleni na podwórku. W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie.
Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Ponadto modernizacja objęła swoim zakresem wzmocnienia i przebudowę elementów konstrukcji budynku, zmianę układu funkcjonalno-użytkowego, tj. podziału kondygnacji (łącznie z poddaszem) na lokale mieszkalne. Wybudowano nowy dach z oknami połaciowymi ze względu na potrzebę zmiany kąta nachylenia połaci dachowych w celu adaptacji poddasza na lokale mieszkalne. Osuszono mury i zastosowano izolację przeciwwilgociową. Zapewniono również dostęp do parteru budynku dla osób niepełnosprawnych.
Ulica Włókiennicza zyska kolejną przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Na podwórku staną ławki i altana z ozdobnymi pnączami, pojawią się nowy trawnik, kwiaty i krzewy. Podwórko będzie miejscem spotkań dorosłych mieszkańców, ale również przestrzenią dla dzieci - powstanie tu nowy plac zabaw, który stworzy bezpieczną strefę zabaw i animacji dla najmłodszych mieszkańców. Wśród nowej zieleni niskiej pojawi się bukszpan, ognik szkarłatny, wajgelia cudowna, róża oraz złotlin japoński. Zasadzone zostaną dwa drzewa jarząb i dąb szypułkowy. Ogrodzenie wzbogaci trejaż z roślin pnących.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International