×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódzka kamienica przy Włókienniczej w trakcie remontu. Co powstanie w dawnym domu Moryca Tauberga?

  • Autor: UM Łódź
  • 18 sie 2022 13:24
Łódzka kamienica przy Włókienniczej w trakcie remontu. Co powstanie w dawnym domu Moryca Tauberga?
Łódzka kamienica przy Włókienniczej w trakcie remontu. Co powstanie w dawnym domu Moryca Tauberga?, fot. UMŁ

Łódzka ulica Włókiennicza jeszcze w tym roku odzyska kolejną perłę. Pod numerem 22, czyli w dawnym domu Moryca Tauberga, powstają nowoczesne wnętrza, komfortowe mieszkania i zielone podwórze. To jeden z ładniejszych budynków w centrum Łodzi, wypełniony licznymi zdobieniami i polichromiami.

REKLAMA

  • Kamienica przy ul. Włókienniczej 22 w Łodzi, wzniesiona została w 1895r. według projektu Franciszka Chełmińskiego dla Moryca Tauberga.
  • Wartość inwestycji przy Włókienniczej 22 to 12 310 842,00 zł. Wykonawcą jest firma VIK-BUD Sp. z o.o.

– W ostatnich dniach wykonawca prowadził prace kamieniarskie na klatkach schodowych, układał panele podłogowe i montował drzwi w mieszkaniach, a na zewnątrz budynku trwało tynkowanie muru ogradzającego podwórko oraz montaż elementów stalowych. Kontynuowane były prace sztukatorskie na elewacji frontowej, a także prace konserwatorskie w przejeździe bramowym. W większości mieszkań na ukończeniu jest instalowanie grzejników i tzw. białego montażu w łazienkach. Sfinalizowano już montaż osprzętu elektrycznego, czyli gniazdek, włączników i rozdzielnic teletechnicznych – zapewnia Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie balustrad na klatkach schodowych, zakończenie prac renowacyjnych na elewacji frontowej i montaż drzwi zewnętrznych. Ekipy konserwatorskie przystąpią do wykańczania stolarki drzwiowej w mieszkaniach.

Wykonawca przewiduje też, że już wkrótce rozpocznie nasadzenia zieleni na podwórku. W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie.

Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Ponadto modernizacja objęła swoim zakresem wzmocnienia i przebudowę elementów konstrukcji budynku, zmianę układu funkcjonalno-użytkowego, tj. podziału kondygnacji (łącznie z poddaszem) na lokale mieszkalne. Wybudowano nowy dach z oknami połaciowymi ze względu na potrzebę zmiany kąta nachylenia połaci dachowych w celu adaptacji poddasza na lokale mieszkalne. Osuszono mury i zastosowano izolację przeciwwilgociową. Zapewniono również dostęp do parteru budynku dla osób niepełnosprawnych.

Zielone podwórze, plac zabaw i miejsce dla dorosłych 

Ulica Włókiennicza zyska kolejną przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Na podwórku staną ławki i altana z ozdobnymi pnączami, pojawią się nowy trawnik, kwiaty i krzewy. Podwórko będzie miejscem spotkań dorosłych mieszkańców, ale również przestrzenią dla dzieci - powstanie tu nowy plac zabaw, który stworzy bezpieczną strefę zabaw i animacji dla najmłodszych mieszkańców. Wśród nowej zieleni niskiej pojawi się bukszpan, ognik szkarłatny, wajgelia cudowna, róża oraz złotlin japoński. Zasadzone zostaną dwa drzewa jarząb i dąb szypułkowy. Ogrodzenie wzbogaci trejaż z roślin pnących.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie