×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódzka kamienica zostanie ocieplona korkami od wina

  • Autor: UM Łódź
  • 26 wrz 2022 16:21
Łódzka kamienica zostanie ocieplona korkami od wina
Kamienica przy Włókienniczej 1 zostanie ocieplona korkami od wina. Na czym to polega?, fot. UM Łódź

Kamienica przy ul. Włókienniczej 1 w Łodzi ma być ocieplona... korkiem od wina. Na czy to polega?

REKLAMA

  • We wrześniu Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na stworzenie projektu rewitalizacji budynku przy Włókienniczej 1.
  • Pełna dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy.

W Biurze Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi pojawiły się nowatorskie pomysły na... ocieplenie budynku.

Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując...korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej - opowiada Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.

Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską. A przypomnę, że nieruchomości wpisane do rejestru zabytków oraz ewidencji nie mogą być ocieplane w tradycyjny sposób, np. z wykorzystaniem styropianu. Ponadto Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia. Według naszej wiedzy to tak samo korzystny sposób ocieplenia budynku, dający takie same oszczędności w zachowaniu ciepła jak tradycyjne metody. Włoska firma, która wykorzystuje tę metodę, była już na rekonesansie, widziała budynek przy ul. Włókienniczej 1 i jest gotowa podjąć się takiego zadania. Koszty takich prac zazwyczaj są nieco wyższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod termomodernizacji, jednak tu firma zdecydowała się wykonać ocieplenie w cenie typowego. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał właśnie umowę na wykonanie projektu dla kamienicy przy ul. Włókienniczej 1. Chcielibyśmy, by ten element został uwzględniony w projekcie budowlanym – tłumaczy Sławomir Granatowski.

Włókiennicza - symbol rewitalizacji

Ul. Włókiennicza to symbol programu rewitalizacji. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W działania włączyli się także prywatni inwestorzy – deweloper wyremontował narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a fundacja Atlas Sztuki tworzy galerię pod numerem 20. Kamienica przy ul. Włókienniczej 1 jest jedyną w swoim rzędzie, która wyróżnia się niewyremontowaną elewacją. Pozostałe – narożna na skrzyżowaniu z ul. Wschodnią i te pod numerami 3,5 i 7 – są gruntownie odnowione. Niestety, póki nie była własnością miasta - gmina nie mogła podjąć się jego rewitalizacji. Udało się jednak  uregulować stan prawny nieruchomości przy ul. Włókienniczej 1. Jej ostatni znany właściciel i spadkobiercy nie żyją i nikt dotychczas nie przeprowadził postępowań spadkowych. W takiej sytuacji miasto mogło wywłaszczyć kamienicę na tzw. cel publiczny. W tym wypadku będzie to utworzenie mieszkań komunalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie