REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łódzka zabytkowa stróżówka przy soborze Aleksandra Newskiego odnowiona

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2018 12:06
Łódzka zabytkowa stróżówka przy soborze Aleksandra Newskiego odnowiona
fot. pixabay

Zakończyła się renowacja zabytkowego budynku dawnej stróżówki należącej do kompleksu soboru Aleksandra Newskiego w Łodzi. Niszczejący od wielu lat obiekt został uratowany dzięki dotacji z miejskiej kasy w wysokości 300 tys. zł.

REKLAMA

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację na remont domu stróża, który był w opłakanym stanie. Po renowacji stróżówka wygląda pięknie i wreszcie pasuje do zabytkowej cerkwi, z którą tworzy spójny zespół architektoniczny. Na wiosnę chcemy otworzyć w niej sklepik z dewocjonaliami - książkami, ikonami - podkreślił proboszcz katedralnej parafii prawosławnej ks. Eugeniusz Fiedorczuk na konferencji prasowej we wtorek.

Jak zaznaczył, remont niszczejącego od dawna obiektu nie byłby możliwy bez dotacji z łódzkiej kasy miejskiej; większość potrzebnej kwoty - 300 tys. zł - wyłożyło miasto, zaś koszt poniesiony przez parafię to jedynie 12 tys. zł.

Stojący przy ul. Kilińskiego sobór św. Aleksandra Newskiego, pełniący funkcję katedry diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Łodzi. Jego projektantem był architekt miejski Hilary Majewski, któremu miasto zawdzięcza wiele swoich najcenniejszych XIX-wiecznych zabytków.

- Podobnie jak w przypadku świątyni projekt stróżówki wykonał Hilary Majewski. Było to całe założenie - cerkiew powstawała w latach 1880-1884, a dom stróża w 1890 r. Wtedy też powstało ogrodzenie; do czasów współczesnych nie zachowały się jedynie metalowe przęsła, które oryginalnie były o wiele bardziej ozdobne. Na początku XX wieku stróżówka została jeszcze rozbudowana i powiększona o pomieszczenia od strony parku - zaznaczyła Marzena Otto z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Zdaniem Otto wykonawca musiał sprostać bardzo trudnemu zadaniu, ponieważ budynek był w strasznym stanie, a konserwatorom chodziło o to, by zachować jak najwięcej jego oryginalnej substancji i odtworzyć utracone w ciągu wielu lat destrukcji detale.

W ubiegłym roku miasto przyznało ok. 20 dotacji na remonty zabytków należących do prywatnych właścicieli, w tym również związków wyznaniowych i parafii. Dzięki nim przeprowadzono renowację jednego z cennych nagrobków na cmentarzu żydowskim, parafia ewangelicka wykonała dokumentację, która posłuży do przeprowadzenia konserwacji wnętrza kościoła św. Mateusza, odnowiono też elewacje kilku kamienic na ul. Piotrkowskiej.

Do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wpłynęło kolejne 40 wniosków od właścicieli starających się o dofinansowanie renowacji zabytkowych nieruchomości w 2018 roku łączną kwotą przeszło 11 mln zł. Do ich rozpatrzenia powołana zostanie specjalna komisja

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie