REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódzki Festiwal Światła z wyjątkowym pokazem

  • Autor: UM Łódź
  • 07 lis 2018 14:03
Łódzki Festiwal Światła z wyjątkowym pokazem
fot. UM Łódź

Organizatorzy Festiwalu Światła włączają się w obchody stulecia niepodległości w Łodzi, których zwieńczeniem będzie spektakularny pokaz laserowy na placu Wolności. Podziwiać będzie można m.in. najdłuższą flagę narodową utkaną światłem.

REKLAMA

Na prośbę Urzędu Miasta Łodzi specjaliści z Light. Move. Festiwal. przygotowali specjalny projekt, który zakłada wykorzystanie światła w kolorze barw narodowych, czyli białego i czerwonego jako symbolu porządku, życia, ewolucji, ducha i radości. Monumentalny, innowacyjny multimedialny spektakl śwetlno-laserowy "Światło dla Niepodległej" uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie kulminacją obchodów niepodległościowych na mapie Łodzi. Podkreśli także wyjątkowość miejsca pokazu, które zostało wybrane nieprzypadkowo.

- Plac Wolności to centralny plac Łodzi, dawny Nowy Rynek, gdzie 11 listopada 1918 roku doszło do rozbrajania Niemców i krwawych starć z Niemcami. W hołdzie tych wydarzeń z obszaru placu popłyną dwa strumienie laserów w polskich barwach narodowych, co pozwoli na stworzenie wyjątkowej projekcji nawiązującej do barw Rzeczypospolitej Polskiej. Zastosowany sprzęt zagwarantuje widoczność biało-czerwonej ścieżki na odległość kilku przecznic, tworząc monumentalną, wyjątkową w skali globalnej flagę Polski. W przestrzeni placu zlokalizowane zostaną także urządzenia pozwalające na zdalną zmianę kierunku świecenia wiązki światła, barw oraz stosowania różnych efektów. Pokaz będzie dynamicznym, ekspresyjnym spektaklem audiowizualnym z wykorzystaniem utworów polskich kompozytorów, którzy w swej twórczości podkreślali znaczenie wolności, otwartości i niezależności. Muzyka będzie budowała rytm i napięcie, wprowadzając widza w kolejne odsłony cyklicznie powtarzanego spektaklu - zapowiada Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis, dyrektor Light Move Festiwal.

Na spektakl "Światło dla Niepodległej" zapraszamy 11 listopada w godzinach 18:15 - 22:00.

W związku z pokazem plac Wolności zostanie tego dnia w godzinach 18.00 - 22.00 wyłączony z ruchu. Autobusy linii 59, 73 i 78 pojadą objazdem z ul. Zachodniej w ul. Legionów, ul. Gdańską, ul. Próchnika i dalej tradycyjna trasą. Tramwaje przejeżdżające przez plac pojadą ul. Północną i ul. Ogrodową.

W obchodach 100-lecia niepodległości wezmą także udział łódzcy tramwajarze. W hołdzie dla zaangażowania w wydarzenia 11 listopada 1918 roku ówczesnych łódzkich maszynistów przygotowali inscenizację z wykorzystaniem najstarszego jeżdżącego tramwaju w Polsce oraz z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Historyczny tramwaj z inscenizatorami wystartuje z ul. Telefonicznej o godz. 23:24, a kolejne rekonstrukcje będą się odbywały m.in. na placu Kościelnym, placu Niepodległości, placu Sałacińskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie