REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Łódzkie domy kultury jak nowe, m.in. zabytkowa willa Poleskiego Ośrodka Sztuki

  • Autor: UM Łódź
  • 14 sie 2018 14:05
Łódzkie domy kultury jak nowe, m.in. zabytkowa willa Poleskiego Ośrodka Sztuki
fot. shutterstock

W sierpniu 2018 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą na kapitalne remonty trzech łódzkich domów kultury: zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, Ośrodka Kultury Górna oraz widzewskiego Domu Kultury "502".

REKLAMA

Na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt domów kultury miasto przeznaczy w 2018 r. kwotę 7,5 mln zł. Prace mają rozpocząć się pod koniec tego roku, a zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi powiedziała: - Każdego roku z pięciu łódzkich domów kultury korzysta 150 tys. łodzian. Dlatego podjęliśmy decyzję o remontach, które będą dotyczyć nie tylko samych budynków, ale i modernizacji ich wyposażenia, tak by mogły przedstawić łodzianom jeszcze lepszą ofertę. Rozpoczynamy remonty w trzech domach kultury, a gdy zgromadzimy kolejne środki, przystąpimy do remontu kolejnych.

Szczegółowy zakres prac przedstawia się następująco:

Widzewskie Domy Kultury - Dom Kultury "502" (ul. Sacharowa 18)

W ramach prac zostanie przeprowadzona termomodernizacja całego budynku. Część okien zostanie zamurowana lub wymieniona na nowe. W ramach robót planowany jest również remont tarasu wraz z jego całkowitym zamknięciem przeźroczystą ścianką z tworzywa, gdzie w celu poszerzenia oferty kulturalnej powstanie "Galeria na Tarasie". Obiekt będzie wyposażony w niezbędna aparaturę oświetleniową i nagłaśniającą w tym m.in. głośniki, monitory, miksery, MacBooka i mikrofony. Wyremontowana zostanie sala baletowa na parterze (nowy sufit, malowanie, wymiana parkietu) wraz z zakupem sprzętu nagłośnieniowego, luster i poręczy baletowych. Jak podkreśla Dorota Kaniewska, dyrektor Domu Kultury "502" jednym z celów remontu jest przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. W tym celu m.in. zostanie wybudowana winda.

Poleski Ośrodek Sztuki - ul. Krzemieniecka 2a

Zostanie wykonanie nowe pokrycie dachu wraz z dociepleniem. Zabytkowa elewacja będzie otynkowana i pomalowana tak, by przywrócić jej historyczny wygląd. Dorota Bielska, zastępca dyrektora Poleskiego Ośrodka Sztuki informuje, że dzięki remontowi piwnicy obejmującemu renowację parkietów, malowanie ścian, wydzielenie pomieszczeń sanitarnych oraz szatni, będzie mogła powstać nowoczesna pracownia komputerowa oraz Pracownia Rękodzieła Tradycyjnego wyposażona w piec do wypalania ceramiki. Na wyremontowanym tarasie powstanie letnia scena (w tym kino letnie) do działań integracyjnych na rzecz społeczności lokalnej (wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia). Po zakończeniu inwestycji cały obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi.

Ośrodek Kultury "Górna" - ul. Siedlecka 1

Budynek powstał w 1896 r. i siłą rzeczy nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Dlatego, jak informuje Beata Gajdowicz z Ośrodka Kultury „Górna”, schody wejściowe do budynku zostaną przebudowane oraz wyposażone w schodołaz i podjazd dla wózków. Ponadto obiekt zostanie odpowiednio wyposażony w m. in. w 7 stanowisk komputerowych wraz z oprogramowaniem systemowym, osprzętem i specjalistycznymi programami powiększającymi i udźwiękawiającymi, które umożliwią korzystanie osobom słabowidzącym i niedosłyszącym z pracowni komputerowej. W piwnicach zostaną wykonane nowe posadzki, wyremontowane ściany i sufity, a toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie nowa aranżacja pomieszczeń na poziomie piwnic. Powstanie garderoba do przechowywania strojów i rekwizytów oraz szatnia. Natomiast do sali widowiskowej zostaną zakupione lustra do zajęć tanecznych oraz wiatraki sufitowe poprawiające komfort widzów podczas organizowanych imprez. Dyrekcja ośrodka planuje również remont dachu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie