REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Łomża bombarduje muralami

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2018 14:18
Łomża bombarduje muralami
fot. pixabay

Dwa historyczne murale upamiętniające 600-lecie nadania praw miejskich Łomży oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powstały w Łomży.

REKLAMA

Od 18 czerwca artyści będą pracować nad trzecim muralem o tematyce patriotycznej - z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego - poinformował w piątek PAP Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży.

Gotowy jest już mural nawiązujący do 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, który prezentuje orszak księcia mazowieckiego Janusza I. Od 10 maja, na ścianie przy ul. Giełczyńskiej przy Muzeum Północno-Mazowieckim, artyści pod kierownictwem Rafała Roskowińskiego, namalowali ponad 20 postaci w strojach historycznych: mieszczan, ale też księcia Janusza I (to on nadał Łomży prawa miejskie). Jest też tzw. kartusz z rokiem nadania praw miejskich i herbem Łomży.

Drugi mural powstał przy ul. Polowej 35. Prezentuje dwie postacie związane z historią Łomży, ale też odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży Leon Kaliwoda i jego ukochana Hanka Jarnuszkiewiczówna, o których w lokalnych przekazach i publikacjach mówi się "Romeo i Julia z Łomży". Leon Kaliwoda zginął 11 listopada 1918 r., Jarnuszkiewiczówna 19 stycznia 1919 r. zastrzeliła się na jego grobie. Miała 16 lat. Na muralu para trzyma się za ręce.

Prace nad muralem związanym z postacią marszałka Piłsudskiego - w ramach projektu "Piłsudski w Łomży" - zaczną się 18 czerwca. Plastycy poprowadzą również warsztaty dla młodzieży, po których młodzi ludzie będą współtworzyć mural. Projekt przygotował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Przedsięwzięcie, w ramach programu "Murale Polskiej Niepodległości" jest dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury.

W 2017 r. w Łomży powstały cztery murale z serii "Ku Niepodległej". Prezentują m.in. żołnierzy 33. Pułku Piechoty w bitwie z bolszewikami w 1920 r. i kapitana Mariana Raganowicza, powstanie styczniowe, autora "Flory Polskiej" Jakuba Wagę, etnografa Adama Chętnika.

Główne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży odbędą się 15 czerwca. Na uroczystej sesji Rady Miasta zaplanowano wtedy rekonstrukcję nadania przywilejów miastu. Tego dnia w Łomży odbędzie się również m.in. średniowieczny jarmark, na Starym Rynku będzie można oglądać historyczne inscenizacje. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie