REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Lublin dba o zieleń. Aż 2 mln zł na projekty w Zielonym Budżecie

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2017 09:17
fot. pixabay.com

Samorząd Lublina w przyszłym roku przeznaczy 2 mln zł na realizację pomysłów mieszkańców dotyczących powiększania zieleni miejskiej. Nabór projektów do drugiej edycji Zielonego Budżetu już ruszył.

REKLAMA

Pomysł do Zielonego Budżetu może zgłosić każdy mieszkaniec, organizacja pozarządowa czy rada dzielnicy. Projekty przyjmowane będą przez miesiąc, do 12 listopada. Aby je złożyć należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej urzędu miasta www.zielonybudzet.lublin.eu. Projekty do realizacji wskaże zespół ekspertów.

Inicjatywa Zielonego Budżetu, rozpoczęta w ubiegłym roku, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Pierwsza edycja miała charakter pilotażowy, miała pokazać różne możliwości uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej. W ocenie władz samorządowych okazała się sukcesem.

"Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że chętnie włączają się w budowanie swojego miasta. Zrealizowane projekty, w których wyłonieniu pomogli eksperci, są prawdziwą wizytówką miasta obywatelskiego" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Na pierwszą edycję Zielonego Budżetu także przeznaczono 2 mln zł. Mieszkańcy zgłosili wówczas 107 projektów na blisko 16 mln zł. Eksperci do realizacji wybrali 24 najciekawsze, nowatorskie i najpotrzebniejsze.

"Niektóre projekty były ryzykowne, nie byliśmy pewni, że spodobają się mieszkańcom. Do takich pomysłów należała łąka kwietna, przy ul Bernardyńskiej. Obawialiśmy się, że mieszkańcy uznają ją za zaniedbany, niekoszony teren, ale została zaakceptowana" - powiedział dyrektor Biura Partycypacji Społecznej lubelskiego Ratusza Piotr Choroś.

W sumie dzięki pierwszej edycji Zielonego Budżetu powstaną w Lublinie cztery nowe skwery, posadzonych będzie 213 drzew i ponad 20 tys. krzewów oraz bylin na 14 tys. m kw. Ustawionych zostanie 19 ławek i mebli miejskich, w kilku miejscach uniemożliwione będzie parkowanie samochodów. Niektóre inwestycje już zakończono, inne są w trakcie realizacji.

Kompleksowa ochroną objęto aleję kasztanowców przy ul. Świętochowskiego. Korony 45 drzew poddano zabiegom pielęgnacyjnym, zamontowano na nich pułapki na szkodniki i budki lęgowe dla ptaków. Przy ul. Ogrodowej urządzana jest całościowa kompozycja obejmująca drzewa, krzewy i rabatki.

W trzech gęsto zabudowanych punktach miasta, przy ulicach Świętoduskiej, Lubartowskiej i Zamojskiej, powstają tzw. parklety, czyli niewielkie miejsca do odpoczynku wyposażone w estetyczne siedziska i ozdobione roślinami w pojemnikach.

Przy ul. Cyruliczej, na obrzeżach Starego Miasta, powstanie skwer, urządzony tak, by mógł pełnić funkcje zielonej sali wykładowej. Organizacje pozarządowe planują urządzać tam spotkania i warsztaty aktywizujące mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie