×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lublin digitalizuje zabytki w 3D

  • Autor: PAP
  • 09 lut 2023 15:31
Lublin digitalizuje zabytki w 3D
Lublin digitalizuje zabytki w 3D, fot. shutterstock

Trójwymiarowa digitalizacja zabytków archeologicznych, wystawy obiektów zeskanowanych w 3D, wydarzenia rekonstrukcyjno-historyczne, debaty młodzieżowe – to niektóre działania planowane w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo.

REKLAMA

  • W czwartek podczas briefingu prasowego w Lublinie poinformowano o szczegółach projektu "Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego - interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo".
  • Inicjatywa otrzymała 483 tys. euro dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska wyjaśniła, że przedsięwzięcie realizowane jest po to, aby "archeologia była bardziej dostępna". "Po to, żeby archeologia była bardziej zrozumiała, bardziej zadbana, zaopiekowana, zdigitalizowana i możliwa do +wzięcia+ przez wszystkich, dosłownie i w przenośni" - zaznaczyła.

Koordynatorka merytoryczna projektu, Marta Cyran, poinformowała, że tematem wiodącym projektu jest interdyscyplinarne zarządzanie dziedzictwem kulturowym. - Można powiedzieć, że lejtmotywem naszego działania będzie digitalizacja trójwymiarowa obiektów archeologicznych i wykorzystanie tej dokumentacji do ochrony, konserwacji, a także promocji dziedzictwa kulturowego - powiedziała Cyran, zwracając uwagę, że partnerzy norwescy są "mistrzami w tej dziedzinie".

- Od wielu lat prowadzą digitalizację swoich obiektów i robią to w sposób wręcz badawczy, naukowy - i tego chcemy się od nich nauczyć. Jednym z celów naszego projektu jest właśnie wymiana wiedzy i doświadczeń - zaznaczyła koordynatorka.

Zgodnie z założeniami digitalizacji mają zostać poddane wybrane, najciekawsze zabytki archeologiczne, w tym artefakty pochodzenia skandynawskiego, odkryte na terenie Lubelszczyzny.

W ramach trwającego 16 miesięcy projektu przewidziane są m.in. również wystawy wirtualne i mobilne zabytków zeskanowanych w 3D, wydarzenia plenerowe i festiwale promujące dziedzictwo archeologiczne oraz kulturę materialną i duchową ziem wschodnich, jak Bitwa nad Bugiem, Weekend z Archeologią. Zaplanowano także debaty eksperckie na temat strategii cyfryzacji i popularyzacji zabytków i stanowisk archeologicznych czy też debaty młodzieżowe poświęcone ochronie dziedzictwa archeologicznego.

Muzeum Historii Kultury w Oslo jest częścią Uniwersytetu w Oslo i jedną z największych instytucji kulturalnych w Norwegii. W swoich zbiorach posiada ponad 3 mln obiektów, z takich dziedzin, jak archeologia, etnografia, antropologia. - Mamy również słynne okręty Wikingów i planujemy stworzyć nowe muzeum Wikingów, które będzie koncentrowało się na najważniejszych tematach związanych z naszym muzeum. Dlatego też stawiamy na cyfryzację i digitalizację - wyjaśniła Ingvild Solberg Andreassen z norweskiego muzeum, obecna na briefingu prasowym w Lublinie.

Przekazała, że nie cała kolekcja muzeum jest udostępniona dla publiczności i "dlatego też ten projekt zmusi nas w pewien sposób do udostępnienia jej w technice cyfrowej dla szerszej publiczności, zwłaszcza dla młodych ludzi, żeby ich zachęcić do poznawania dziedzictwa kulturowego".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie