REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Luterański Kościół Jezusowy w Cieszynie czeka remont

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 11:49
Luterański Kościół Jezusowy w Cieszynie czeka remont
fot. unsplash

W br. rozpocznie się remont części zewnętrznych XVIII-w. Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce. Proboszcz miejscowej parafii ks. Janusz Sikora poinformował, że prace potrwają cztery lata. Będą kosztowały 20,8 mln zł.

REKLAMA

- Remont będzie dotyczył zewnętrznej części. Zauważyliśmy, że pojawiły się pęknięcia murów i zawilgocenia. Dlatego wzmocnione zostaną obecnie fundamenty i wykonane odpowiednie odwodnienie dookoła kościoła. Wymienione będą wszystkie okna, których jest 54. Skuty zostanie stary tynk ze ścian i położony nowy - powiedział duchowny.

Ks. Sikora powiedział, że koszt remontu wyniesie ponad 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 17,6 mln zł.

- Decyzja o przyznaniu funduszy już zapadła. Musimy teraz podpisać umowę. Gdy to się stanie będą mogły ruszyć prace. Stanie się to jeszcze w br., tym bardziej, że wykonawca jest już wyłoniony - dodał ks. Sikora.

Proboszcz cieszyńskiej parafii przypomniał, że ostatnio świątynia przeszła remont pod koniec lat 90. XX w. Wówczas jej dach został pokryty blachą miedzianą. Wymieniona została też instalacja elektryczna, a zabytkowe wnętrze pomalowane.

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża mierzy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie