Łysek z pokładu Idy – koń pracujący w kopalni z opowiadania Gustawa Morcinka został bohaterem muralu. Dzieło powstaje na ścianie kamienicy przy ul. Gliwickiej 130 c. Jego inauguracja odbędzie się 28 września. Praca autorstwa Mony Tusz jest inspirowana spektaklem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który miał premierę 28 września 2019 r.
Jak poinformowała kierowniczka literacka „Ateneum” Renata Chudecka, mural powstał z inicjatywy teatru w ramach przedsięwzięcia „Galopem do wolności!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dzieło powstaje na ścianie kamienicy przy ul. Gliwickiej 130 c, jego inauguracja odbędzie się 28 września o godz. 14, natomiast – w ramach przedsięwzięcia – 2 października odbędą się też warsztaty street art, lalkarskie i aktorsko-plastyczne oraz rodzinna gra miejska „Patataj”.
Opowiadanie „Łysek z pokładu Idy” autorstwa Gustawa Morcinka (1891-1963) to wzruszająca kolejne pokolenia młodych czytelników historia z czasów, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem. Po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok.
Wybór na mural postaci z tego właśnie przedstawienia Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” – jednej z najstarszych scen lalkowych w Polsce – to nie przypadek. Gustaw Morcinek był w latach 1958-63 kierownikiem literackim tego teatru.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects