Magiczne, lecz zaniedbane miejsce w Łodzi zyska nowe życiePAP - 24-02-2017 13:10


Ulubione przez filmowców "katakumby" przy ul. Abramowskiego, znane m.in. ze "Stawki większej niż życie" i teledysku "Kreon" Maanamu - zostaną przekształcone w pasaż spacerowy.

"Słynne komórki na Abramowskiego powstały w latach 50. XX wieku i są niezwykłym dziełem socrealizmu. To prawie 500 komórek wybudowanych dla lokatorów pobliskich kamienic - służyły przede wszystkim do przechowywania węgla. To chyba jedyne tego typu miejsce na świecie; nie znam innych przykładów tak ładnego obiektu - z gzymsami, balustradkami z cegły - wybudowanego jako ciąg komórek" - podkreślił architekt miasta Marek Janiak, który na konferencji w czwartek zaprezentował koncepcję rewitalizacji obiektu.

Na początku lat 50. na tyłach kamienic po południowej stronie ul. Abramowskiego - popularnie zwanej przez łodzian Abramką - wyburzono większość oficyn i budynków gospodarczych, a na uzyskanym w ten sposób miejscu wykopano szeroki rów. Zbudowano w nim rzędy komórek o długości ok. 400 m, pomiędzy którymi znajduje się jezdnia wyłożona trylinką. Na dachach komórek powstały tereny zielone osłonięte ażurowym murkiem.

Ze względu na niezwykły klimat miejsce - objęte obecnie ochroną konserwatorską - nazywane jest "katakumbami". To ulubiony plener studentów pobliskiej Szkoły Filmowej; pojawił się w wielu kręconych przez nich etiudach, a także w teledysku do piosenki "Kreon" Maanamu. W jednym z odcinków "Stawki większej niż życie" łódzkie komórki z powodzeniem "zagrały" turecki bazar.

"Komórki obecnie są w złym stanie technicznym. Nie wolno ich użytkować i to, że jakoś jeszcze się trzymają, to prawdziwy cud. Ale to miejsce niezwykłe, bardzo nastrojowe, a nawet lekko poetycko-mityczne. Postanowiliśmy zatem przekształcić je w ciąg spacerowo-ogrodowo-rekreacyjny" - dodał architekt miasta.

Autor projektu przebudowy Piotr Woldański z Biura Architekta Miasta wyjaśnił, że ok. 70 m ciągu komórek przy wejściu od strony ul. Sienkiewicza zostanie odnowionych tak, aby prezentowały się identycznie jak w latach 50.

"Dalej stropy i komórki zostaną rozebrane, zasypane ziemią, aby wystawał w niektórych miejscach jedynie gzyms. W centrum założenia chcemy zburzyć istniejące ściany - remont ich nie jest uzasadniony - i w to miejsce wstawić betonowe prefabrykaty odtwarzające w formie i kształcie dawny układ. W środku będzie aleja bitumiczna dla spacerowiczów" - zaznaczył Woldański.

W budżecie miasta zarezerwowano 1,5 mln zł na realizację projektu. Zdaniem dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Eweliny Wróblewskiej, prace rozpoczną się w tym roku, ale ze względu na rozmiary i wyjątkowość inwestycji, trudno przewidzieć, kiedy się skończą.

Jednocześnie miasto chce poddać termomodernizacji i podłączyć do sieci ciepłowniczej kamienice na ul. Abramowskiego. Po stronie południowej jest 9 gminnych budynków i 4 wspólnotowe. Na ten cel przewidziano wstępnie ok. 20 mln zł.